میزان 12, 1396 16:10 Asia/Kabul

استراتژی جدید شورای عالی صلح افغانستان راه های کوتاه تری را برای دستیابی به صلح و امنیت در این کشور پیش بینی کرده است

مشاور امور بین الملل شورای عالی صلح افغانستان گفت: استراتژی جدید این شورا راه های کوتاه تری را برای دستیابی به صلح و امنیت در این کشور پیش بینی کرده است.

محمد اسماعیل قاسمیار در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در مشهد اظهار داشت: استراتژی جدید شورای عالی صلح افغانستان با توجه به تجارب گذشته و چالش های موجود مسیرهای کوتاه تری را برای رسیدن به صلح پیش بینی کرده و از هم اکنون نشانه های مثبت این استراتژی قابل مشاهده است.

وی تصریح کرد: مقامات رهبری طالبان و سایر گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان چراغ های سبزی در رابطه با گفت و گوهای صلح نشان داده اند، این شورا هم برای برقراری صلح عادلانه و پایدار که موجب  رضایت خاطر مردم رنجدیده و آزاده افغانستان باشد تلاش های خود را ادامه می دهد.

به گفته مشاور امور بین الملل شورای عالی صلح افغانستان استراتژی جدید شورای عالی صلح پس از حدود هشت ماه کار روی آن و مشاوره و مذاکره با کارشناسان، شورای امنیت ملی و رئیس جمهور افغانستان، استادان دانشگاه ها، علماء، نهادهای جامعه مدنی، زنان و جوانان افغان و مقامات سازمان ملل و کشورهای کمک کننده تدوین شده است.

این صاحبنظر افغان عنوان کرد: به نظر می رسد که مقامات طالبان می خواهند به طرف عقلانیت سیاسی بروند و از طریق مذاکرات سیاسی برای مشکلات راه حل جستجو کنند و امید است که نقطه پایانی برای این جنگ خانمانسوز و این وضعیت نابسامان پیدا شود.

قاسمیار افزود: یک روحیه همکاری نزدیک و تنگاتنگ منطقه ای هم در رابطه با صلح ایجاد شده و حتی پاکستان که مشکلاتی از ناحیه آن کشور متوجه افغانستان است جدیت نشان می دهد و در جهت آغاز دور دوم مذاکرات میان رهبران طالبان و شورای عالی صلح و دولت افغانستان اعلام همکاری کرده است، امریکا هم در استراتژی جدید خود تاکید دارد که باید به کانون مشکلات توجه و نیروهای مسلح بویژه نیروهای هوایی افغان را تقویت کرد.

وی با یادآوری اینکه طالبان آمادگی هایی برای مذاکره نشان می دهند و البته شروطی را هم مطرح می کنند، گفت: اما شورای عالی صلح افغانستان برای مذاکرات شرطی نمی گذارد و بهتر است تمام مسایل و خواسته ها بر سر میز مذاکره مطرح شود.

مشاور امور بین الملل شورای عالی صلح افغانستان پیوستن گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان به برنامه صلح را هم یک دستاورد دانست اما تاکید کرد که حکمتیار و هوادارانش باید شرایط داخل افغانستان و شرایط زمان را درک کنند و با اظهارات و عملکرد خود شرایطی را بوجود نیاورند که باعث نارضایتی و ناخرسندی مردم شود.

وی با اشاره به این موضوع که "صلح به ذات خود خیر است" عنوان کرد که شورای عالی صلح افغانستان از هر گروه و فردی که بخواهد به برنامه صلح بپیوندد استقبال می کند زیرا صلح یک معامله "برد-برد" است.

 

کلیدواژه