میزان 17, 1396 15:34 Asia/Kabul

حکومت و شورای عالی صلح افغانستان باید برنامه های منظم و دقیق در رابطه با گفت و گو و صلح با مخالفین مسلح داشته باشند

کارشناس سیاسی افغان تاکید کرد: گفت و گو و صلح بدون شک بهترین راه حل پایان منازعه در افغانستان است اما حکومت و شورای عالی صلح باید برنامه های منظم و دقیق در این رابطه داشته باشند.

بسم الله تابان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری یادآور شد که در افغانستان معمولاً منازعات با جرگه ها و گفت و گوهای سیاسی حل و فصل شده، نظرات مختلف شنیده شده و بالاخره یک راه حل سیاسی جستجو شده است.

وی افزود: در حال حاضر هم باید میان دولت و مخالفین از جمله طالبان گفت و گوهایی صورت بگیرد، یک توافق سیاسی حاصل شود و تصمیماتی اتخاذ گردد که بر اساس منافع ملی این کشور باشد.

به گفته این کارشناس سیاسی ادامه جنگ به هر شکلی که باشد تنها به نفع کشورهای حامی تروریست ها و جنگ خواهد بود و به هیچ عنوان به نفع مردم افغانستان نیست. بنابر این اظهارات محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان مبنی بر اینکه باید از راه مذاکرات با طالبان به صلح رسید باید مورد تائید و حمایت قرار بگیرد.

تابان تصریح کرد: ده ها سال جنگ یک نسل افغانستان را قربانی کرده و یک نسل را از تحصیل و امکانات دور نگه داشته اما ادامه این روند سبب خواهد شد که نسل های بعدی هم قربانی شوند.

وی در عین حال گفت: طالبان و سایر مخالفان مسلح دولت افغانستان آدرس مشخصی ندارند و یکی از دلایل ادامه جنگ همین مساله است، مدیریت و فرماندهی جبهات جنگ آنان از سوی یک نفر صورت نمی گیرد، منافع کشورهای مختلف سبب شده که هر کدام از گروه های مسلح مخالف از یک مرجع متفاوت دستور بگیرد و اعمال خود را تحت عنوان طالبان، داعش و گروه های دیگر انجام دهند.

این کارشناس افغان یادآور شد که از سوی دیگر ممکن است یک گروه از طالبان مذاکراتی را با دولت آغاز کند و گروهی دیگر از آنان همزمان علیه منافع دولت اقدام کند بنابر این باید یک اجماع منطقه ای بوجود بیاید و منافع طرف ها بر اساس قانون اساسی افغانستان در نظر گرفته شده و گفت و گوهای صلح نیز بر اساس همین مساله انجام شود.

تابان با اشاره به اینکه شورای عالی صلح افغانستان به نهادی بسیار غیر فعال و حکومتی تبدیل شده، گفت: در صورتی که این شورا مجدانه به دنبال برنامه های صلح باشد کارش نتیجه خواهد داد اما اگر تنها حامل پیام های حکومت باشد و پیام طرف مقابل را در نظر نگیرد نتیجه ای نخواهد گرفت.

وی اضافه کرد: بهتر است که شورای عالی صلح به یک نهاد مستقل تبدیل شود تا بتواند با تمام گروه های درگیر در تمام نقاط افغانستان در ارتباط باشد و افرادی هم که به عنوان نمایندگان شورای عالی صلح در ولایات انتخاب می شوند افراد خبره و با نفوذ باشند.

 

کلیدواژه