عقرب 08, 1396 13:39 Asia/Kabul

حکومت افغانستان برخوردهای سلیقه ای و قوم گرایانه می کند که امتیاز دهی آنچنانی به گلبدین حکمتیار از نمونه های آن است

کارشناس سیاسی و خبرنگار افغان گفت: در حکومت وحدت ملی افغانستان برخوردهای سلیقه ای، قوم گرایانه و به دور از ویژگی های یک نظام مردم سالار صورت می گیرد که امتیاز دهی آنچنانی به گلبدین حکمتیار از نمونه های آن است.

نجیب الله مسافر در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به امتیازاتی که اخیراً از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به حکمتیار داده شده اظهار داشت: این مساله می تواند اختلاف دیدگاه ها را میان احزاب مختلف ایجاد کند که ایجاد هم کرده و مسوولان ارشد تعدادی از احزاب این گونه برخوردهای دولت را شدیداً نکوهش کرده اند و انزجار خود را نسبت به آن نشان داده اند.

اخیراً منابعی گزارش داده اند که رئیس جمهور افغانستان به تازگی دستور داده تا واحد ویژه امنیتی و سالانه بودجه ۲۴۰ هزار دلاری برای دفتر رهبر حزب اسلامی اختصاص داده شود.

مسافر افزود: طی سال های گذشته بخش هایی از مبالغ هنگفت کمکی که از سوی کشورهای خارجی برای بازسازی افغانستان به این کشور سرازیر شده به نوعی توسط دولت های این کشور به یغما برده شده چنانکه هزینه های مربوط به هزاران مدسه خیالی و هزاران سرباز خیالی اخذ شده اما به جیب افراد خاصی رفته است. حالا هم دارایی های بیت المال در موارد غیر ضروری به مصرف می رسد.

به گفته این کارشناس سیاسی گلبدین حکمتیار و تشکیلات حزبی اش به عنوان قانون شکن و کسانی شناخته می شوند که در ویرانی افغانستان نقش داشتند و حال که وی بر اساس یک توافقنامه صلح وارد افغانستان شده به این معنی نیست که داشته های بیت المال در اختیار وی قرار داده شود.

وی یادآر شد امرالله صالح رئیس روند سبز و رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان گفته که این نوع باج دهی برای یک فرد تسلیم شده حیرت آور و برخوردی سلیقه ای و قومی است و برخی از احزاب و گروه های دیگر هم مخالفت شدید خود را با این موضوع نشان داده و آن را نقض صریح قانون خوانده اند.

این کارشناس افغان عنوان کرد: مردم افغانستان هم امروز سوال می کنند که حکومت چگونه می تواند پول هزاران سربازی را که در نتیجه اقدامات حکمتیار دچار معلولیت های مختلف شدند و یا خانواده های سربازانی را که جان خود را از دست دادند به حکمتیار بدهد. بجاست که این پول ها برای این افراد مصرف شود تا اینکه به عنوان باج به افرادی مانند حکمتیار داده شود.

وی اضافه کرد: چنین مسایلی می تواند اختلافات بین گروه های سیاسی و تفاوت دیدگاه بین اقوام مختلف افغانستان ایجاد کند و مساله تبعیض و تفاوت بین احزاب و گروه ها و اقوام مختلف این کشور را در اذهان متبادر کند.

 

کلیدواژه