قوس 16, 1396 15:56 Asia/Kabul
  • رقابت های بین قدرت های بزرگ و ظهور و فعالیت داعش در افغانستان

ظهور داعش در افغانستان و بویژه شمال این کشور به خاطر رقابت های بین قدرت های بزرگ است و این کشور به میدان رقابت قدرت ها تبدیل شده است

کارشناس و فعال سیاسی افغان گفت: ظهور داعش در افغانستان و بویژه شمال این کشور به خاطر رقابت های بین قدرت های بزرگ است و این کشور به میدان رقابت قدرت ها تبدیل شده است.

وحید مژده در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: تلاش امریکا برای فعال شدن داعش در شمال افغانستان به خاطر نفوذ به آسیای میانه و در نهایت روسیه است تا امریکا اهداف خود علیه روسیه را پیاده کند.

وی افزود: ظهور داعش در افغانستان تقریباً با تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان همزمان بود، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در اوایل کارش با شرکت در یک نشست امنیتی در مونیخ آلمان گفت که داعش در افغانستان ظهور پیدا کرده و این در حالی بود که تا قبل از آن چنین چیزی در هیچ جا مطرح نشده بود.

به گفته این تاریخ نگار افغان از آن به بعد آهسته آهسته نام داعش در افغانستان بر سر زبان ها افتاد و پرچم هایی در گوشه و کنار این کشور به نام این گروه بلند می شد، گاهی هم گفته می شد که آن ها طالبانی هستند که نام داعش را بر خود نهاده اند.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: بعدها مشخص شد که این افراد از آنسوی مرز به افغانستان آمده اند و در نبردی که بین نیروهای تحت نام داعش با طالبان در شرق افغانستان رخ داد به شکل مرموزی برخی مناطق را به کنترل خود در آوردند.

به گفته مژده برخی منابع طالبان می گفتند وقتی ما در حال جنگ با داعشی ها بودیم نیروهای دولتی افغان هم وارد صحنه می شدند و ما مجبور به عقب نشینی بودیم زیرا نمی خواستیم تصور شود ما و نیروهای دولتی باهم ضد داعش می جنگیم، اما وقتی ما عقب نشینی می کردیم نیروهای افغان هم منطقه را رها می کردند و نیروهای داعش بر آنجا تسلط می یافتند که به نظر می رسد این یک تاکتیک برای قدرت گرفتن داعش بوده است.

این فعال سیاسی یاد آور شد کم کم نمایندگان ولایات شرقی افغانستان در پارلمان اعلام کردند که کمک های مرموزی به داعش می شود، این موضوعات به تدریج جدی تر شد، مردم محل و شاهدان عینی از نوعی همکاری مرموز میان نیروهای خارجی، نیروهای افغان و گروه مرموزی به نام داعش حرف می زدند.

به گفته این کارشناس سیاسی امریکایی ها سپس بمبی تحت نام "بمب مادر" را در شرق افغانستان پرتاب و اعلام کردند که علیه داعش بوده است اما باز هم تعداد نیروهای داعش و فعالیت آنان افزایش یافت در همان زمان هم داعش بار دیگر رادیوی خود را در شرق افغانستان فعال کرد و این نشان می داد که حمله امریکا علیه داعش نمایشی و به خاطر انحراف افکار عمومی بوده است.

مژده اظهار کرد به دنبال این مسایل نفوذ داعش به شمال افغانستان مطرح شد در حالی که عبور به سمت شمال بسیار دشوار بود و راه های منتهی به آن یا توسط دولت کنترل می شود و یا توسط طالبان بنا بر این یا باید دولت به آن ها کمک می کرد یا طالبان و طبیعی بود که طالبان رقیبی برای خود در شمال افغانستان نمی خواستند به هر صورت داعش بصورت مرموزی به شمال افغانستان رسید و تعدادی از گروه های مسلح دیگر هم از آنان حمایت کردند. چنانکه در شرق کشور هم چنین اتفاقی افتاد.

وی اضافه کرد: اینکه تلاش می شود داعش در شمال افغانستان فعال شود به خاطر نفوذ به آسیای میانه و در نهایت روسیه است و این مساله در راستای رقابت های بین امریکا و روسیه است و امریکا همچنان به دنبال قدرت هژمونی خود می باشد اما در این میان افغانستان به میدان این رقابت ها تبدیل شده است.

 

کلیدواژه