دلو 19, 1396 12:23 Asia/Kabul
  • موضع وزیر کشور پاکستان درباره خطر قدرت گرفتن داعش در افغانستان

وزیر کشور پاکستان با بیان اینکه حدود نیمی از خاک افغانستان در اختیار تروریست‌ها است، قدرت گرفتن داعش در این کشور را خطری جدی برای کل منطقه دانست.

«احسن اقبالAhsan Iqbal» با اشاره به تنش‌های اخیر میان اسلام آباد و کابل اظهار داشت: نباید این اختلافات سبب افزایش قدرت تروریست ها شود.

وی با اشاره به این که فشارهای موجود بر پاکستان نتیجه همکاری این کشور درجنگ افغانستان است، افزود: تنش میان آمریکا و پاکستان تنها به سود تروریست‌ها خواهد بود.

احسن اقبال گفت: جنگ چهار ساله پاکستان با تروریسم باعث ریشه کن شدن آن در این کشور شد و اتحاد تمام ادارات و سازمان‌های امنیتی چنین پیروزی را رقم زد.

وزیر کشور پاکستان به خسارت 120 میلیارد دلاری این کشور در طول دوران جنگ افغانستان اشاره کرد و افزود: آمریکا و متحدانش باید به هزاران قربانی پاکستان درمبارزه با افراط گرایی ادای احترام کنند.

ابراز نگرانی وزیر کشور پاکستان از قدرت گرفتن داعش در افغانستان و تبدیل آن به خطری بزرگ برای کل منطقه، پس از آن انجام شد که به تازگی گزارش هایی درباره برنامه آمریکا برای انتقال داعش به افغانستان منتشر شد.

"اولگا سوخاریوا" از کارشناسان روس در تحلیلی در پایگاه خبری روسیه الیوم نوشت: تروریست‌های داعش با حمایت آمریکا درحال تجدید قوا و تنظیم صفوف خود برای رفتن از سوریه و عراق به افغانستان و بخصوص ولایت بدخشان در مرز با جمهوری تاجیکستان هستند. 

با به بن بست رسیدن برنامه های آمریکا درعراق و سوریه، کاخ سفید درصدد است با اعزام باقیمانده های داعش ازجنگ دراین دو کشور به افغانستان، اهداف خود در منطقه ای دیگر ازجهان را دنبال کند.

تداوم خشونت و ترور با تقویت شمار نیروهای داعش درافغانستان که بهانه ای تازه برای ادامه حضور آمریکا در آن کشورخواهد بود، اولین هدفی است که واشنگتن از سیاست انتقال باقیمانده های داعش از غرب آسیا به جنوب آسیا آنرا تعقیب می کند.  

آمریکا که به افغانستان به عنوان پایگاهی برای دسترسی های منطقه ای خود می نگرد، با تقویت داعش در این کشور تلاش دارد تا زمینه نفوذ و حضور این گروه در روسیه و چین از طریق مرزهای افغانستان و کشورهای همسایه آن را فراهم کند. 

 از نگاه واشنگتن، رخنه تروریست ها داعش درروسیه و چین از طریق کشاندن پای تروریست های داعش تا مرزهای این دو کشور، می تواند این دو رقیب بین المللی آمریکا را با تهدیدی جدی مواجه کند که درگیر شدن آنها به مقابله با این گروه می تواند بخشی ازتوانایی آنان را مصروف این بحران جدید کند.

"سیدعیسی حسینی مزاری" رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی- اجتماعی «تبیان» افغانستان و خبرگزاری صدای افغان (آوا)  با اشاره به برنامه آمریکا برای استفاده از داعش برای ناامن کردن کشورهای همسایه افغانستان می گوید: کاخ سفید می‌خواهد قدرت‌های اقتصادی منطقه مثل روسیه، چین و ایران را تضعیف کند و اگر در این کار موفق نشود حداقل بتواند این کشورها را مهار کند. 

بنا به این سیاست خبیثانه آمریکا در منطقه برای استفاده از داعش از جمله برای تضعیف کشورهای قدرتمند و رقیب این کشور است که وزیر کشور پاکستان قدرت گرفتن داعش در افغانستان را خطری بزرگ برای منطقه دانسته است.

کلیدواژه