حوت 12, 1396 18:38 Asia/Kabul

استفاده از منابع آبی رودخانه های هیرمند و هریرود، احیای دریاچه هامون و همکاری های نزدیک دو کشور اسلامی ایران و افغانستان در کمیته مشترک آب بین دو کشور مور بحث و تبادل نظر قرار دارد

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران تاکید کرد: استفاده از منابع آبی رودخانه های هیرمند و هریرود، احیای دریاچه هامون و همکاری های نزدیک دو کشور اسلامی ایران و افغانستان در این زمینه ها در کمیته مشترک آب بین افغانستان و ایران مور بحث و تبادل نظر قرار دارد.

نصیر احمد نور در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: کمیته مشترک آب هم مانند سایر کمیته های مشترک جلساتی دارد و پیشتر سومین جلسه خود را در تهران برگزار کرد و توافقات خوبی هم در این زمینه حاصل شده که به تحکیم روابط دو کشور کمک خواهد کرد.

وی افزود: در حال حاضر در اصول توافقاتی صورت گرفته که جزئیات آن اعلام خواهد شد و عملی شدن این توافقات به نفع دو کشور بوده و در تقویت روابط اثرگذار خواهد بود.

سفیر افغانستان در تهران در رابطه با برخی نگرانی های کشورهای همسایه به خاطر سد سازی ها در افغانستان گفت: مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد و ما به دنبال همکاری هستیم. مشکل آب یک مشکل جهانی و منطقه ای است و بسیاری عوامل آن هم خارج از اراده دولت ها است چنانکه میزان بارندگی ها بسیار کاهش یافته، بارش برف دچار تغییرات کمی و زمانی شده ضمن اینکه میزان مصرف آب هم نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است.

به گفته آقای نور سد سازی ها از نقطه نظر کارشناسی مورد بررسی قرار می گیرد و نه تنها باعث نگرانی نمی باشد بلکه مدیریت آب از این طریق بهتر صورت می گیرد و از هدر رفتن آب جلوگیری می شود.

این مقام حکومت افغانستان عنوان کرد: یکی از مسایل مورد بحث در زمینه آب بین دو کشور اسلامی ایران و افغانستان مساله استفاده از آب رودخانه هیرمند است که طرفین پایبندی خود را به توافقنامه سال 1351 مورد تاکید قرار داده اند و در مورد احیای دریاچه هامون و همکاری در این زمینه هم بحث جریان دارد، بحث هریرود هم مطرح است و در مجموع همکاری در زمینه آب مورد توجه دو کشور قرار دارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بحث ها روی مطالعات کارشناسی در خصوص این مسایل جریان دارد و امید است که همکاری ها در بحث های عملی پروژه های مربوطه هم ادامه داشته باشد.

 

تگ