جوزا 06, 1397 08:32 Asia/Kabul
  •  بازگشت به فعالیت های هسته ای پیش از برجام ؛در صورت پایان توافق هسته ای

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره تمهیدات این سازمان برای مقابله با خروج آمریکا از برجام گفت: ایران شرایط لازم را برای آغاز مجدد فعالیت های هسته ای خود در زمان مورد نیاز دارد.

  کمالوندی روز شنبه در گفت‌و‌گو با شبکه پرس تی وی همچنین درباره ادعاهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در خصوص پایبند نبودن ایران به مفاد توافق هسته ای افزود: قضاوت در مورد پایبندی ایران به معاهده هسته ای بر عهده آژانس بین المللی انرژی اتمی است و در 10 بازدیدی که این آژانس از مراکز هسته ای داشته، صراحتا بر پایبندی ایران به تعهداتش تاکید شده است.

اظهارات ترامپ با چاشنی تهدید موضوع جدیدی نیست . حتی پیش از ترامپ اوباما هم گفته بود که اگر می توانست همه پیچ و مهره های تاسیسات هسته ای ایران را باز می کرد .

«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا  هم روز جمعه در اظهار نظری فراتر از صلاحیتش در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا گفت که غنی‌سازی اورانیوم یا داشتن تأسیسات پلوتونیوم برای ایران مناسب نیست.  پمپئو با تکرار ادعاهای موهوم وتکراری افزود،برای اطمینان از اینکه ایران اقدام به تولید مواد شکافت‌پذیر هسته‌ای یا غنی‌سازی اورانیوم نمی‌کند، بایستی از اماکن نظامی و آزمایش‌های تحقیقاتی ایران بازرسی انجام شود.

این اظهارات البته پاسخ  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران را در پی داشت .قاسمی با اشاره به  اینکه پامپئو از  واقعیات، تحولات جهانی و بین‌المللی بسیار دور است ؛  گفت : جهت اطلاع  ایشان باید یادآوری کرد که هم حق قانونی جمهوری اسلامی ایران در غنی سازی اورانیوم تثبیت شده و هم دانش بومی آن در کشور وجود دارد. بنابراین فکر می‌کنم ایشان قدری از تحولات عقب هستند و حرف‌های اسلاف شکست خورده خود را تکرار می‌کنند که البته نه برای ما و نه جهانیان مسموع  نیست.

 امریکا؛  تنها کشوری است که از سلاح اتمی استفاده کرد و با بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی ژاپن مرتکب جنایتی هولناک شد. امریکا همچنین  برنامه  ساخت  سلاح های جدید اتمی را در دستور کار قرار داده است. بنابر این ،امریکا صلاحیت اظهار نظر در باره فعالیت های هسته ای دیگر کشورها  را ندارد .

بدیهی است هرتصمیمی که ایران در زمینه بازگشت به سطح بالا تری از غنی سازی برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه ویا راکتورتحقیقاتی  اتخاذ کند ، براساس حقوق مشروع فعالیت های صلح آمیز و مقررات آژانس است. پیشرفت ایران دراین عرصه نیز ناشی از دانش وداشتن  صلاحیت لازم در این عرصه است .

 حضرت آیت الله خامنه ای ،رهبر معظم انقلاب اسلامی دردیدارروز چهارشنبه  سران قوا، مسئولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری تصریح کردند ؛ "اینکه سازمان ملل حق غنی‌سازی ایران  را امروز به رسمیت شناخته، منشأش مذاکره نیست، منشأش پیشرفت ما در زمینه‌ی هسته‌ای است."

«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم بر همین اساس آمادگی این سازمان را برای برگشت پذیری به قبل از «برجام» در بخش‌های مختلف اعلام کرده است .

اکنون مهلت چند هفته‌ای ایران به اتحادیه اروپا برای حفظ  برجام، و اظهارات مسوولان سازمان انرژی اتمی ایران ؛ حساسیت گفت و گوها در این زمینه را دو چندان کرده است . ایران به برجام پایبند است اما تازمانی که تضمین کافی برای حفظ منافع  حاصل از این توافق را بدست اورد.