اسد 01, 1397 10:42 Asia/Kabul
  • وقتی خشکسالی نمک زخم‌ مردم می‌شود؛ ۱.۴ میلیون نفر در افغانستان به کمک فوری نیاز دارند

پس از سال‌ها کاهش بارندگی در افغانستان، این کشور یکی از بدترین خشکسالی‌های چند دهه اخیر را تجربه می‌کند. سازمان ملل هشدار می‌دهد که دستکم ۱.۴ میلیون افغان نیازمند دریافت کمک‌های غذایی فوری هستند.

شمال و غرب افغانستان امسال بدترین خشکسالی در چند دهه خیر را تجربه می‌کند و عدم بارندگی سبب شده تا بخش کشاورزی در این مناطق نابود شود.

به گزارش روزنامه «تلگراف»، از مجموع 34 ولایت افغانستان 20 ولایت این کشور دچار خشکسالی است و شدیدترین موارد خشکسالی مربوط به ولایت‌های شمالی و غربی «بلخ»، «غور»، «فاریاب»، «بادغیس»، «هرات» و «جوزجان» بوده است.

این بحران بار دیگری بر دوش کشوری است که علاوه بر اقتصادی ضعیف درگیر جنگ و خشونت نیز هست.

یک کشاورز 45 ساله هفته گذشته در میان حدود 100 خانواده که به دلیل نبود آب زمین‌های کشاورزی خود را رها کرده بودند به «تلگراف» گفت: ما با فاجعه روبرو هستیم.

وی افزود: بعضی شب‌ها هیچکدام از این خانواده‌ها حتی نان هم برای خوردن ندارند و شب‌ها گرسنه می‌خوابند. اگر به ما کمک نشود مجبوریم به ایران و یا پاکستان برویم.

این کشاورز افغان ادامه داد: اگر ببینم که پسرم از گرسنگی در حال مرگ است هر کاری می‌کنم تا جانش را حفظ کنم؛ اگر مجبور باشم به مخالفان مسلح و حتی داعش ملحق می‌شوم، چون پسرم گرسنه است و هرکس برای نجات جان پسرم به من پول دهد به او ملحق می‌شوم. همه همینطور فکر می‌کنند.

کاهش بارش بی‌سابقه برف در افغانستان بعلاوه کاهش 70 درصدی باران در برخی مناطق افغانستان سبب کاهش سطح آب و خشک شدن چاه‌ها شده است.

براساس ارزیابی‌های سازمان ملل در چند ماه آینده دستکم 1.4 میلیون نفر به دریافت فوری کمک‌های غذایی نیازمند هستند.

غلام که مانند بسیاری از مردم افغانستان تنها از یک نام استفاده می‌کند از شهرستان «قیصار» ولایت «فاریاب» به ولایت هرات در غرب افغانستان رفتند.

وی درباره سفرش گفت: در شهرمان تعدادی گوسفند داشتم اما گوسفندانم مردند و الان زمینم هم مثل کویر است. چند تا الاغ هم داشتیم که مجبور شدیم در صحرا رهایشان کنیم تا بمیرند چون چیزی برای سیر کردنشان نداشتیم.

«حاج عبدالقیوم» 54 ساله از اهالی شهرستان «پشتون کوت» ولایت فاریاب اما امیدش به مهاجرت به دیگر کشورها بود.

وی اظهار کرد: دستکم 50 گوسفندم مرد، بقیه رو فروختم تا به هرات بیایم. دو پسرم در ایران هستند اما آن‌ها هم نمی‌توانند ما را تامین کنند و حالا من هم با خانواده‌ام می‌خواهیم مهاجرت کنیم.

عبدالقیوم گفت: زندگی اینجا بسیار سخت است و اگر کاری برای انجام دادن نباشد و وضعیت در ایران نیز برای خانواده‌ام خوب نباشد مانند بعضی از اقوامم به ترکیه می‌رویم.

چند دهه جنگ و وخامت اوضاع اقتصادی سبب شده تا یکی از بزرگترین جمعیت مهاجران و پناهندگان در جهان متعلق به افغانستان باشد.

پس از حمله شوروی میلیون‌ها پناهجوی افغان به پاکستان و ایران آمدند و مهاجرت به این دو کشور و یا کشورهای حوزه خلیج فارس برای کار امری عادی است. در حالی که درگیری‌ها در افغانستان تشدید شده نیز شمار زیادی به اروپا مهاجرت کرده‌اند.

«احمدی گل» مدیر برنامه کمکی سازمان بین‌المللی مهاجرت در افغانستان گفت که ترک کشور توسط مردم دلایل عمده‌ای دارد؛ درگیری‌های مداوم و عدم اشتغال نیز در این باره نقش دارند اما خشکسالی نیز سبب تشدید این موضوع شده است.

در حال حاضر خشکسالی در افغانستان سبب شده تا هزاران خانواده به شهرهایی مانند هرات نقل مکان کنند.

کشاورز دیگری از بادغیس نیز گفت که خشکسالی سال جاری در افغانستان از هر سال دیگری که به یاد دارد وخیم‌تر است.

این کشاورز 43 ساله گفت: گوسفند داشتم اما بیشترشان مردند، همه چیزم را از دست دادم، نه تنها من بلکه همه مردم سرمایه خود را از دست دادند اکنون هیچ چیزی برایمان باقی نمانده است.

وی افزود: هیچ چیزی از دولت دریافت نکردیم وقتی برای کمک پیش آن‌ها می‌رویم آن‌ها می‌گویند "کمک‌تان می‌کنیم" اما چند ماه است که این را می‌گویند.

منبع : تسنیم