اسد 07, 1397 15:52 Asia/Kabul

امریکا همواره ایران را تهدید به اقدام نظامی کرده اما باید بداند که اقدام نظامی علیه ایران برایش بسیار گران تمام خواهد شد

کارشناس سیاسی ایرانی تاکید کرد: امریکا همواره ایران را تهدید به اقدام نظامی کرده اما باید بداند که اقدام نظامی علیه ایران برایش بسیار گران تمام خواهد شد.

دکتر سید رضا میرطاهر در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به جنگ لفظی مقامات امریکایی و ایرانی که اخیراً بیشتر مشاهده شده، گفت: یکی از مواضعی که امریکا طی چهار دهه گذشته در قبال نظام جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده تهدید به حمله نظامی بوده که در دوره تمام رئیسان جمهور امریکا تکرار شده است.

وی افزود: اما این بحث به طور خاص در دوره جورج دبلیو بوش از 2000 تا 2009 میلادی بصورت جدی تر مطرح بود بویژه اینکه امریکا به دو همسایه ایران یعنی افغانستان و عراق حمله کرده بود. در دوره ریاست باراک اوباما رئیس جمهور دمکرات امریکا هم با وجود اینکه وی داعیه صلح طلبی داشت اما همواره از روی میز بودن گزینه ها علیه ایران از جمله گزینه نظامی صحبت می کرد.

به گفته این کارشناس سیاسی در همین دوره بود که نیروی هوایی امریکا از بمب های بسیار بزرگی که ویژه تخریب تاسیسات زیرزمینی هسته ای ساخته شده بود پرده برداری و آن ها را آزمایش کرد که از دیدگاه تحلیلگران به منزله اخطار جدی به ایران در مورد اقدامات احتمالی امریکا علیه تاسیسات هسته ای این کشور تلقی شد. ضمن اینکه اوباما با تحریم های فلج کننده تلاش می کرد که ایران را وادار به مذاکره در مورد مساله هسته ای اش کند.

میرطاهر عنوان کرد: در دوره ترامپ هم این تهدیدها ادامه پیدا کرده با این تفاوت که روش وی اینگونه است که همواره بیشترین فشار را به طرف مقابل وارد می کند تا در برابر خواسته های امریکا تسلیم شود که همین سیاست را در قبال ایران در پیش گرفته و از جمله پس از خروج از برجام مدعی شده بود که اگر ایران فعالیت هسته ای خود را از سر بگیرد با عواقب جدی روبرو می شود.

این صاحبنظر سیاسی ایرانی اظهار کرد: این مسایل باعث شده که علاوه بر اعلام خواسته های دوازده گانه مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا از ایران که به معنی تسلیم بی قید و شرط ایران است و سبب شده مجدداً نوعی گمانه زنی های رسانه ای در مورد احتمال تهدید نظامی امریکا علیه تاسیسات هسته ای ایران مطرح شود. این گمانه زنی ابتدا در رسانه های استرالیایی مطرح شد اما جیمز متیس وزیر دفاع امریکا کاملاً آن را تکذیب کرد.

میرطاهر یادآور شد که او گفته برنامه ریزی امریکا برای حمله نظامی به ایران یک نوع خیال پردازی و داستان سرایی است، از سوی دیگر جنگ لفظی میان سران ایران و امریکا طی یک ماه گذشته افزایش یافته و ترامپ تهدیدهای بی سابقه ای علیه ایران داشته است و این مساله باعث شد که سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در حمله ای بسیار شدید به ترامپ عنوان کند که  در شأن آقای روحانی نیست که پاسخ ترامپ را بدهد و پاسخ ترامپ به عهده وی و نیروی قدس خواهد بود.

وی اضافه کرد: این هشدار بسیار جدی است که اگر هم امریکایی ها قصد هرگونه اقدام خصمانه علیه ایران را دارند آن را به اجرا در نیاورند زیرا ایران با توجه به قدرت نظامی و توانایی در زمینه جنگ نامتقارن، زرادخانه عظیم موشکی و داشتن هم پیمانان بزرگ در سطح منطقه در صورت جنگ با امریکا قادر خواهد بود که خسارات فوق العاده جدی به نیروها، تجهیزات، تسلیحات و تاسیسات امریکا در منطقه وارد کند.

 

کلیدواژه