اسد 23, 1397 13:37 Asia/Kabul
  • صنعت دفاعی ایران ضامن امنیت و ثبات کشور +دید گاه  کارشناسی

امیرسرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی می تواند از همه موانع و سدهای ضد موشکی عبور کند تاکید کرد: صنعت دفاعی ایران یکی از مولفه های اصلی استقلال و ضامن امنیت و ثبات کشور است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران روز دوشنبه در مراسم رونمایی از موشک «فاتح مبین» تصریح کرد : امروز هیچ مانعی نمی تواند مقابل این موشک بایستد .

«فاتح مبین» نسل جدید موشک های نقطه زن زمینی و دریایی مجهز به سیستم جستجوگر پیشرفته و هوشمند است که می تواند با دقت و سرعت بالا، اهداف مورد نظر را در زمین و دریا مورد اصابت قراردهد.

«مؤسسه امریکن‌انترپرایز» که  یکی از شناخته‌شده‌ترین و تأثیرگذارترین اندیشکده‌های آمریکایی در زمینه مسایل امیتی و نظامی است  در گزارشی تحت عنوان «آینده سیاست امنیتی ایران» و به قلم «متیو مک‌اینیس» کارشناس ارشد سابق ایران در ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا با اشاره به توانایی موشک‌های بالستیک ایران می‌نویسد: « وقتی مهندسان ایرانی توانستند موشک‌های اسکاد را خودشان تولید کنند، زرادخانه موشک‌های بالستیک ایران تبدیل به نگین انگشتری صنایع دفاعی این کشور شد».

مک‌اینیس با تأکید براین‌که «تهران به دنبال بومی‌سازی سلاح‌ها و سایر زیرساخت‌های نظامی است» ،دلایل این تأکید بر بومی‌سازی نظامی را تحریم‌های غربی و انگیزه‌های ایدئولوژیک ایران برای استقلال‌طلبی و دست‌یابی به خودکفایی دفاعی بر اساس اصول اقتصاد مقاومتی می‌داند.

یکی از دلایل  تاکید بر توانمند سازی  بخش دفاع موشکی  تجربیات زمان  جنگ تحمیلی  است .ایران درزمان جنگ تحمیلی که با حمایت گسترده قدرت های جهانی از صدام  آغاز شد ؛ آسیب ها ی زیادی را  بویژه در حملات موشکی رژیم بعث عراق به شهرها و مناطق مسکونی متحمل شد .اما شکی نیست که  امروز امریکا  توانمندی  و اقتدار نظامی ایران را سدی  بزرگ در مقابل  سلطه  جویی خود می داند و به همین علت سعی دارد  با سیاهنمایی  توان دفاعی ایران را تهدید امنیتی نشان دهد .

اما جمهوری اسلامی ایران به راه خود ادامه داده است و تحت تأثیر هیچ تهدید، تحریم و فشاری قرار نمی‌گیرد و متخصصان ایرانی این مسیر را همچنان ادامه خواهند داد.

"محمد جواد ظریف "وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای با «یورگن تودنهوفر»  روزنامه‌نگار مشهور آلمانی می گوید :

«ما در منطقه در مقایسه با دیگر کشورها کمترین هزینه را برای تسلیحات اختصاص می‌دهیم. عربستان سعودی موشک‌هایی با برد بیشتر از ما در اختیار دارد که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را هم دارند و این در حالی است که موشک‌های ایران این‌چنین طراحی نشده‌اند. »

واضح است که آمریکا  توان موشکی ایران را نه فقط به عنوان یک مسئلۀ امنیتی بلکه به عنوان یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار بر قدرت ملی و منطقه‌ای ایران می داند وبه همین  علت  همه تلاش خود را براین موضوع متمرکزکرده است .  

حضور مقتدرانه ایران  در منطقه  در واقع راه سلطه جویی  را سد کرده است و اجازه نمی دهد که مثلث امریکا ؛ اسراییل و عربستان به اهداف  خود برسند. مخالفت امریکا با اقتدار نظامی و قدرت بازدارندگی ودفاعی ایران را نیز می ‏توان در همین نکته  تفسیر کرد .

حضرت آیت الله  خامنه ای ،رهبر معظم انقلاب در این زمینه  در بیاناتی در دیدار اخیر سران قوا و مسئولان و کارگزاران نظام تصریح کردند ؛ حضور در منطقه و طرفداری ملتها از جمهوری اسلامی، عمق راهبردی ایران  است و هیچ دولت عاقلی از این مؤلفه های قدرت بخش صرف نظر نمی کند.