سنبله 10, 1397 16:54 Asia/Kabul

امریکا و حکومت افغانستان می خواهند که این حکومت یکدست باشد و برنامه های هماهنگی را پیش ببرد اما امریکایی ها نمی توانند آشکارا در امور این کشور دخالت کنند

کارشناس سیاسی افغان گفت: امریکا و حکومت افغانستان می خواهند که این حکومت یکدست باشد و برنامه های هماهنگی را پیش ببرد اما در ظاهر امریکایی ها نمی توانند آشکارا در امور این کشور دخالت کنند.

سید کریم الله دانش در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: زلمی خلیلزاد یک امریکایی افغانی الاصل و مربوط به حزب جمهوریخواه امریکا است که در گذشته هم سفیر امریکا در افغانستان بوده و اکنون به عنوان نماینده امریکا در افغانستان معرفی شده است.

وی افزود: اما استعفای برخی مقامات امنیتی افغانستان یک بحث داخلی مربوط به افغانستان است و به افزایش مشکلات امنیتی در ولایات مختلف این کشور برمی گردد. اخیراً ولایت غزنی با خطر سقوط مواجه شد، در شهر کابل به یک آموزشگاه حمله انفجاری صورت گرفت و حتی به سمت کاخ ریاست جمهوری حملات راکتی شد.

به گفته این کارشناس سیاسی این مسایل سبب شد که رئیس جمهور و دیگر مقامات تصامیمی را اتخاذ کنند. در نهایت محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان استعفا داد، اما استعفای وزیران دفاع و داخله و رئیس امنیت ملی پذیرفته نشد. به هر صورت این مسایل آن چیزی است که مردم افغانستان از آن باخبر شدند اما اینکه در پشت پرده چه مسایلی وجود دارد چندان مشخص نیست.

دانش اظهار کرد: در رابطه با حکومت وحدت ملی یک نکته قابل توجه است و آن اینکه آقای اشرف غنی نتوانسته همبستگی و هماهنگی میان دولتمردان را آنگونه که در زمان آقای کرزی مشاهده می شد، بوجود آورد. از سوی دیگر کناره گیری آقای اتمر و اکلیل حکیمی وزیر مالیه بیشتر دلایل سیاسی دارد و چون می خواهند فعالیت هایی داشته باشند به دنبال آن هستند که از انزوای خود به دلیل نزدیک بودن با آقای غنی جلوگیری کنند و در انتخابات پیش رو فعالیت هایی داشته باشند.

این کارشناس سیاسی گفت: اگرچه نقش امریکایی ها در افغانستان محسوس است اما زمانی که زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده امریکا به افغانستان می آید خلاف آنچه برخی تحلیلگران می گویند نمی تواند بصورت آشکار از آقای غنی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کند.

وی در رابطه با برخی گمانه زنی ها در خصوص رقابت های امریکا و انگلیس در افغانستان گفت: بدون شک پشت پرده قدرت های بزرگ باهم رقابت دارند هرچند در ظاهر متحدند. امریکایی ها و دولت افغانستان هم می خواهند که این دولت یکدست باشد. حمدالله محب که به جای حنیف اتمر مشاور امنیت ملی شده سفیر افغانستان در امریکا بود، زلمی خلیلزاد هم به عنوان نماینده امریکا به کابل می آید.

 

کلیدواژه