سنبله 12, 1397 13:14 Asia/Kabul

با توجه به نزدیکی که ایران و افغانستان باهم دارند باید در راستای گسترش هرچه بیشتر روابط این دو کشور در عرصه های مختلف از جمله اقتصاد تلاش شود

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران تاکید کرد: با توجه به نزدیکی که ایران و افغانستان باهم دارند باید در راستای گسترش هرچه بیشتر روابط این دو کشور در عرصه های مختلف از جمله اقتصاد تلاش شود.    

دکتر محمد حسین پاپلی یزدی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: ایران و افغانستان دو کشور همسایه، همزبان و هم دین هستند که در گذشته الگوی خوب همکاری و دوستی باهم بودند و این روابط باید بیش از پیش گسترش پیدا کند.

وی در رابطه با امکان همکاری دو کشور در زمینه آب گفت: افغانستان یازده رودخانه بزرگ دارد که از این کشور خارج می شوند اما در مورد هیچ یک از آن ها با کشوری قرارداد ندارد به جز در مورد رودخانه هیرمند که با ایران قرارداد دارد و این نشان می دهد که روابط بسیار خوب بوده است. در حال حاضر هم روابط گسترده تجاری میان دو کشور وجود دارد اما باید بیشتر شود.

به گفته این کارشناس جغرافیای سیاسی هم ایران به افغانستان نیاز دارد و هم افغانستان به ایران بخصوص که محصور در خشکی هم می باشد و به دریا راه ندارد و ایران می تواند راه ترانزیتی خوبی را در اختیار افغانستان قرار دهد چه از طریق چابهار و بندر عباس، چه از طریق دریای خزر و چه از طریق جاده ای که از ترکمنستان به خراسان می آید و وارد افغانستان می شود.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران عنوان کرد: بنابراین ارتباط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور باید روز به روز گسترده تر شود به حدی که برای رفت و آمد اتباع دو کشور نیاز به ویزا نباشد البته در شرایط فعلی که ناامنی است باید این محدودیت ها وجود داشته باشد ضمن اینکه در حال حاضر بیش از دو میلیون افغانستانی در ایران حضور دارند و روابط بسیار خوبی هم بین آن ها و مردم ایران حاکم است و افراد مفیدی هم برای اقتصاد ایران می باشند.

پاپلی یزدی اظهار کرد: مسوولان دو کشور باید تلاش کنند که ارتباطات اقتصادی گسترش پیدا کند، به سرمایه گذاران افغانستانی در ایران امتیازات بیشتری داده شود و هیات های کشورها در دیدارهای خود ضمن مذاکرات تجاری بسترهای حقوقی را فراهم کنند که بتواند رفت و آمدهای مکرر و اعطای ویزاهای طولانی مدت برای تاجران و سرمایه گذاران دو طرف را تسهیل کند زیرا در شرایط فعلی که هم افغانستان تحت فشار است و هم ایران تحت تحریم قرار دارد پیوستگی های اقتصادی می تواند برای هر دو کشور راهگشا باشد.

این کارشناس ایرانی با اشاره به کتابش تحت عنوان دیپلماسی آب و مذاکراتی که بیش از هفت سال قبل بین دو کشور در سطح وزارتخانه ها انجام شد، گفت: راهکارهای خوبی هم در آن زمان ارایه شد و معاون وزارت نیروی ایران هم موافق بود که این روند ادامه پیدا کند اما مدیر عامل سابق آب خراسان رضوی کارشکنی کرد.

پاپلی یزدی یادآور شد که پیشنهاد توسعه متقابل را داده به عنوان مثال در رابطه با دشت مشهد طرف ایرانی انرژی، تکنولوژی و سرمایه دارد اما آب کم دارد، از سوی دیگر دشت هرات آب و خاک خوب دارد اما انرژی، تکنولوژی و سرمایه در آنجا کم است که می تواند یک پیوند دوجانبه انجام شود و مثلاً در هرات چغندر کاشته شود و به ایران که کارخانه های قند دارد تحویل داده شود که به این صورت آب مجازی وارد ایران می شود.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران تصریح کرد: این برنامه که وی مسوول آن بوده در تهران و در استانداری خراسان تصویب شد و فقط یک مسوول که بنا به گفته های مشاورانش می خواست از تاجیکستان و یا دیگر کشورها آب وارد کند مانع این کار شد.

وی اضافه کرد: برای دشت سیستان و آب هیرمند هم باید چنین برنامه هایی روی دست گرفته شود به گونه ای که دو کشور به تفاهماتی دست پیدا کنند تا ایران در منطقه پایاب سد کمال خان سرمایه گذاری کند، کشاورزی گسترش پیدا کند و در کنار آن آب هم وارد ایران شود.

 

کلیدواژه