سنبله 27, 1397 17:50 Asia/Kabul
  • راه حل مبارزه با فساد در گمرک ابونصر فراهی مسدود کردن این گمرک نیست

راه حل مبارزه با فساد در گمرک ابونصر فراهی مسدود کردن این گمرک نیست بلکه باید از راه های دیگری برای از بین بردن فساد استفاده شود

رئیس روابط بین الملل اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: راه حل مبارزه با فساد در گمرک ابونصر فراهی مسدود کردن این گمرک نیست بلکه باید از راه های دیگری برای از بین بردن فساد استفاده شود.

آذرخش حافظی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: بهترین شرایط اقتصادی آن است که دولت برای بخش خصوصی تسهیلات فراهم و شرایطی را ایجاد کند که فعالیت های تجارتی با هزینه کم و زمان کوتاه انجام شود و کالاهای مورد نیاز با هزینه مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: گمرک ابونصر فراهی در مرز ولایت فراه افغانستان و خراسان جنوبی ایران هم به خاطر تسهیل کارها ساخته شده و اینکه زمینه های داد و ستد بین کشورهای همجوار فر اهم شود. ایجاد این گمرک اقدام درستی بود و مسدود شدن آن از طرف افغانستان به دلیل آنچه که وجود فساد عنوان شده کار درستی نیست بلکه باید با فساد مقابله شود و فعالیت های گمرک هم ادامه پیدا کند.

به گفته این کارشناس اقتصادی دولت باید فساد را در این گمرک از بین می برد و اجازه نمی داد که عواید دولتی حیف و میل شود و ذهنیت منفی از فراه و گمرک آن در ذهن مردم ایجاد شود.

حافظی عنوان کرد: به هر صورت این اقدام درست نیست و نه تنها تسهیلات تجارتی را فراهم نمی کند بلکه مانعی بر سر راه تجارت ایجاد می کند و مصرف کنندگان فراهی متضرر می شوند زیرا اگر کالاها به جای اینکه مستقیماً از ایران به فراه برود، به هرات برده شود و از آنجا به فراه برسد، هم در داخل ایران مسیر اضافه ای را طی می کند و هم در داخل افغانستان، که ضررهای مالی و جانی را هم درپی دارد.

وی اضافه کرد: بنابراین مسدود کردن گمرک ابونصر فراهی خلاف معیارهای تجارت مدرن است که در آن باید تسهیلات تجارتی فراهم شود و دولت موظف است که بر اساس قانون اساسی از فعالان اقتصدی حمایت کند.

 

کلیدواژه