عقرب 12, 1397 11:18 Asia/Kabul

آزادی ملا عبدالغنی برادر از فرماندهان ارشد طالبان از سوی حکومت پاکستان اقدامی غیر قانونی و علیه امنیت افغانستان است

کارشناس حقوق بین الملل تاکید کرد: آزادی ملا عبدالغنی برادر از فرماندهان ارشد طالبان از سوی حکومت پاکستان اقدامی غیر قانونی و علیه امنیت افغانستان است.

دکتر سید وحید ظهوری حسینی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: پاکستان از هر حربه ای علیه امنیت افغانستان استفاده می کند ضمن اینکه به نظر می رسد آزادی این فرد مهم طالبان بدون هماهنگی نیروهای خارجی و عربستان سعودی نبوده است.

وی افزود: با توجه به مسایلی که در منطقه می گذرد و وضعیت خاصی که افغانستان دارد امکان افزایش حضور و فعالیت نیروهای تکفیری، نیروهای داعشی و دیگر تروریست ها در افغانستان وجود دارد با وجود این دولت افغانستان که باید نسبت به زندانیان گروه های تروریستی و آزاد شدن آن ها حساسیت ویژه ای داشته باشد، کوتاهی می کند چنانکه در رابطه با آزادی ملا عبدالغنی برادر از فرماندهان سرشناس طالبان در پاکستان واکنش لازم را نداشت.

به گفته این کارشناس افغان باید به این سوال پاسخ داده شود که مجرمان و تروریست هایی که تبعه افغانستان هستند چرا باید در پاکستان زندانی باشند ضمن اینکه هنوز مبهم است که آیا این اقدام با هماهنگی دولت افغانستان و نیروهای خارجی صورت گرفته و یا پاکستان به خواست خود چنین زندانیانی را به حکومت افغانستان تحویل نداده است.

عضو موسس بنیاد علمی-فرهنگی کوثر عنوان کرد: چگونه است که یک فرد جنایتکار که دستش تا مرفق به خون مردم افغانستان آلوده است، توسط پاکستان آزاد می شود. باید زودتر از این ها اقداماتی صورت می گرفت که این دست از زندانیان تحویل حکومت افغانستان می شدند.

آزادی فردی مانند ملا برادر توسط حکومت پاکستان نشان دهنده آن است که پاکستانی ها از هر حربه ای علیه امنیت افغانستان استفاده می کنند و آزادی وی به معنای افزایش ناامنی در افغانستان و همکاری با گروه های تروریستی و تکفیری است که در این کشور دست به عملیات خرابکارانه می زنند.

 

کلیدواژه