عقرب 16, 1397 14:50 Asia/Kabul
  • تاکید اشرف غنی به وابسته نبودن افغانستان به نیروهای آمریکایی و ناتو

رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد نیروهای امنیتی این کشور برای برقراری امنیت و ثبات در افغانستان دیگر وابسته به آمریکا یا سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیستند.

محمد اشرف غنی در نشست خبری مشترک با «ینس استولتنبرگ»  Jens Stoltenberg دبیرکل ناتو در کابل گفت، ناتو باید عادلانه قضاوت کند و بپذیرد که افغانستان پس از سال 2014 امنیت و ثبات خود را بدون وابستگی به نیروهای خارجی  تامین کرده است. این اظهارات رئیس جمهوری افغانستان نه تنها پاسخ به ادعای برخی از محافل سیاسی و امنیتی غرب است که با متهم کردن ارتش و پلیس ملی افغانستان به ناتوانی در تامین امنیت این کشور خصوصی سازی  جنگ افغانستان  را مطرح می کنند بلکه واکنش به درخواست های فرماندهان نظامی امریکا و ناتو مستقر در افغانستان است که همچنان بر افزایش نیروی نظامی  در این کشور تاکید دارند.

«مولوی عبدالله قرلق»، کارشناس مسایل سیاسی در افغانستان 

"امریکا و ناتو در حالی بر افزایش نیرو در افغانستان اصرار دارند که هیچگاه  در امر مبارزه با تروریزم دراین کشور صادق نبوده اند .نیروهای امریکایی با کشتار مردم افغانستان خود به عامل ناامنی و تروریسم تبدیل شده است. در بسیاری از مواقع هواپیماهای امریکا و ناتو با حملات هوایی در افغانستان از گروههای تروریستی حمایت کرده اند."

از سال 2014 که تامین امنیت افغانستان به ارتش و پلیس ملی این کشور واگذار شد قرار بود با خروج تدریجی نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان تا سال2016 تعداد انها انگشت شمار شود. البته در آن زمان نیروهای امریکایی و ناتو در باتلاق افغانستان  گرفتار شده بودند و واشنگتن و سازمان ناتو نیز با مخالفت های  روز افزون بین المللی برای پایان اشغال افغانستان روبرو بودند .به همین دلیل باراک اوباما رئیس جمهوری قبلی امریکا با خروج نیروهای این کشور و ناتو از افغانستان موافقت کرد تا از مخالفتهای جهانی کاسته شود .این وضعیت فرصت مناسبی را برای ارتش و پلیس ملی افغانستان فراهم کرد تا توانایی و اراده خود را برای برقراری امنیت در این کشور با مقابله قاطع با تروریستها و خشونتگرایان نشان دهند. قدرتی که اما امریکا و ناتو را نگران  ادامه اشغال افغانستان کرد. زیرا دیگر بهانه ای برای ادامه حضورنظامیشان در این کشور نبود.به همین دلیل امریکا و ناتو با دامن زدن به بحران و ناامنی  در افغانستان کوشیدند ارتش و پلیس ملی این کشور را در برقراری امنیت ناتوان نشان دهند و همچنان وانمود کنند که افغانستان برای تامین امنیت به نیروهای خارجی نیاز دارد .از اینرو امریکا و ناتو چراغ خاموش با افزایش نیروهای نظامی خود انها را به 36 هزار نیرو رسانده اند که این روند همچنان ادامه دارد.این در حالی است که ادامه حضور نظامی امریکا و ناتو در افغانستان خود به عامل ناامنی و بحران تبدیل شده است.

«فرید زکریا» نویسنده و خبرنگار ارشد آمریکایی اخیرا در مطلبی  در «واشنگتن پست» نوشت:

"سیاست نظامی آمریکا در افغانستان شکست خورده است و برای مشاهده آن نیز نشانه‌ای واضح‌تر از تغییر مداوم رویکرد این کشور در افغانستان وجود ندارد که می کوشد خود را از گرداب آن نجات دهد "

در هر حال،تاکید گروه طالبان  مهمترین گروه شبه نظامی مخالف دولت افغانستان بر خروج نیروهای امریکایی و ناتو از ان کشور به عنوان شرط پیوستن به روند صلح این کشور ،موجب تداوم بحران افغانستان شده است .زیرا  امریکا و ناتو نیز ادامه حضور نظامی خود در  افغانستان را مقابله با طالبان توجیه می کنند و این در حالی است که این گروه هم بر اخراج اشغالگران از افغانستان تاکید دارد.به همین دلیل تاکید  محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان بر توانایی ارتش این کشور برای تامین امنیت افغانستان ،طرح این خواسته منطقی که اگر امریکا و ناتو واقعا به فکر تامین امنیت، صلح و ثبات در افغانستان هستند با کاهش نیروهای نظامیشان و تقویت ارتش و پلیس ملی این کشور، به پیشبرد روند صلح افغانستان کمک کنند.

کلیدواژه