جدی 03, 1397 12:39 Asia/Kabul

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با شرایط و کمیسیون فعلی انتخابات به این روند ملی آسیب خواهد زد

فعال فرهنگی-مذهبی افغان گفت: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با شرایط و کمیسیون فعلی انتخابات به این روند ملی آسیب خواهد زد.

حجت الاسلام سید محمد حسین رضوانی بامیانی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به آغاز برنامه ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اظهار داشت: بی سر و سامانی هایی که در اداره حکومت فعلی وجود دارد در تمام زمینه ها اثر گذاشته و در بحث انتخابات هم کمیسیون ضعیفی تحت عنوان کمیسیون انتخابات تشکیل شده است.

وی افزود: به دلیل وابستگی های اعضای این کمیسیون به حکومت و در نظر گرفته نشدن شایستگی های فنی و مدیریتی برای اعضای آن، روند انتخابات پارلمانی بی سر و سامان، ضعیف و نامنظم بود به نحوی که به گفته کارشناسان و نهادهایی که جریان انتخابات را رصد می کنند، عملکرد این کمیسیون اعتبار انتخابات را در کشور بیش از پیش کاهش داد.

مسوول کمیسیون فرهنگی شورای علمای شیعه افغانستان عنوان کرد: در چنین شرایطی رفتن به سمت انتخابات ریاست جمهوری هم کار مطلوبی نخواهد بود و در صورتی که انتخابات با این کمیسیون برگزار شود احتمال بروز بحران در این موضوع وجود دارد اما انتخابات باید برگزار شود و لازمه آن هم اصلاحات در کمیسیون انتخابات و فراهم شدن شرایط است.

این فعال فرهنگی افغان گفت: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعیین شده آن یعنی 31 حمل 1398 مطلوب همه است و نیازی هم نیست که انتخابات به خاطر مسایلی مانند گفت و گوهای صلح به تعویق بیفتد اما با شرایط و کمیسیون فعلی هم به نظر نمی رسد که انتخابات به درستی برگزار شود. با وجود این به خاطر نجات کشور از وضعیت کنونی راهی به جز برگزاری انتخابات وجود ندارد.

رضوانی بامیانی اظهار کرد: اگر صلحی که از آن صحبت می شود یک صلح طبیعی و برخاسته از درون جامعه افغانستان و اراده مردم و حکومت این کشور باشد، انتخابات هم می تواند تا زمان به نتیجه رسیدن آن به تعویق بیفتد اما اگر برنامه صلح و گفت و گوهای مربوطه تحت مدیریت خارجی ها و بویژه امریکایی ها باشد نیازی نیست که انتخابات به خاطر آن به تعویق بیفتد.

وی اضافه کرد: گفت و گوهایی که در حال حاضر بین امریکایی ها و طالبان در جریان است نگرانی های زیادی برای مردم افغانستان ایجاد کرده و تعویق انتخابات ریاست جمهوری تا زمان به نتیجه رسیدن این گفت و گوها که از سوی برخی مطرح می شود هم نتایج نامطلوبی درپی خواهد داشت.

 

کلیدواژه