جدی 17, 1397 16:44 Asia/Kabul

تعدادی از داوران افغان با تلاش پیگیر، گذراندن دوره های آموزشی و کسب نمرات عالی توانستند در لیست داوران بین المللی فیفا قرار بگیرند

سرمربی تیم ملی فوتسال افغانستان گفت: تعدادی از داوران افغان با تلاش پیگیر، گذراندن دوره های آموزشی و کسب نمرات عالی توانستند در لیست داوران بین المللی فیفا قرار بگیرند.

عبدالرزاق ممرک در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: این داوران با تقویت آمادگی جسمانی، حضور منظم و گذراندن دوره های آموزشی که از سوی فیفا برگزار شده بود توانستند رتبه های خوبی را کسب کرده و در خدمت فوتبال افغانستان باشند.

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) فهرست نامهای داوران بینالمللی فدراسیونهای عضو فیفا را در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که نامهای هفت داور بینالملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی افغانستان از جمله دو خانم در این فهرست قرار دارند.
فدراسیون فوتبال افغانستان اعلام کرده نامهای حلیم آقا شیرزاد، یاسمین حیدری داوران فوتبال، محمد شریف سروری، فرشته شیخ میری و ننگیالی سادات کمک داوران فوتبال، محمد تمیم حسینی داور فوتسال و زینالدین شریفی داور فوتبال ساحلی در این فهرست دیده می شوند.

به گفته سرمربی تیم ملی فوتسال افغانستان وجود لیگ های منظم و سطح بالا در هر کشوری به پیشرفت ورزش فوتبال آن کشور کمک می کند، برگزاری یک لیگ منظم و حرفه ای هم نیاز به داوران حرفه ای دارد و همانگونه که باید سطح دانش مربیان ارتقاء پیدا کند، لیگ ها منظم برگزار شود و استانداردها در بخش های مختلف از جمله زمین بازی رعایت شود حضور داوران حرفه ای هم ضروری است.

ممرک یادآور شد دوره های آموزشی داوری هر ساله از طرف فیفا برای اعضاء برگزار می شود، مربیان کارآزموده آموزش در این دوره ها را به عهده دارند و داوران هم باید از آمادگی جسمانی لازم برخوردار بوده و دانش لازم را هم فرا بگیرند و در نهایت با سپری نمودن آزمون های مختلف داوران نخبه انتخاب می شوند.

این مسوول ورزشی افغان عنوان کرد: پس از آن این داوران به کشورهای مشخصی دعوت می شوند و بهترین ها از بین آن ها انتخاب و در بازی ها شانس داوری برایشان داده می شود و در صورتی که مطابق استانداردها عمل کنند کارت داوری بین المللی برایشان صادر می شود.

وی با اشاره به مشکلات در فوتبال افغانستان گفت: در حال حاضر فوتبال افغانستان با مشکلات عدیده ای روبرو است، نبود امنیت سبب شده که مسابقات به صورت رفت و برگشت در ولایات مختلف انجام نشود، کمبود بودجه از مسایل مهم دیگر است و افراد فعال و از جمله داوران دستمزد خوبی ندارند.

ممرک اضافه کرد: با وجود این امید می رود همانگونه که تاکنون پیشرفت های خوبی در بخش های مختلف ورزشی حاصل شده از این پس هم پیشرفت ها با سرعت بیشتری انجام شود.

 

کلیدواژه