حوت 05, 1397 17:26 Asia/Kabul

رئیس دانشگاه بیرجند گفت: ما به دنبال نزدیک شدن دانشگاه ها و چهره های دانشگاهی ایران و افغانستان هستیم

رئیس دانشگاه بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی گفت: ما به دنبال نزدیک شدن دانشگاه ها و چهره های دانشگاهی ایران و افغانستان هستیم.

دکتر احمد خامسان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به همایش فرهنگی دانشگاه های ایران و افغانستان که پیشتر در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان ایران برگزار شد، اظهار داشت: این همایش با حضور حدود پانزده دانشگاه از کشور دوست و برادر افغانستان و برخی از دانشگاه های ایران برگزار شده بود و هیاتی هم از دانشگاه بیرجند در آن شرکت کرد.

وی افزود: هدف از برگزاری همایش برقراری و گسترش روابط بین دانشگاه های ایران و افغانستان است، در جلساتی هم که برگزار شد دانشگاه بیرجند با چهار دانشگاه غیر دولتی افغانستان تفاهم نامه امضا کرد.

به گفته این چهره دانشگاهی ایران با توجه به ظرفیت های خوبی که در رشته های مختلف در دانشگاه های ایران وجود دارد مقرر شده که در تربیت بخشی از نیروی انسانی افغانستان همکاری کنیم که این همکاری می تواند در قالب دوره های کوتاه مدت  یا تمام دوره باشد و یا اینکه بخشی از تحصیل متقاضیان در افغانستان انجام شود و بخشی هم در ایران ضمن اینکه می توانیم دوره های آموزشی برای استادان دانشگاه های افغانستان در داخل این کشور و یا در ایران برگزار کنیم و قرار شده که در آینده با سفری که به افغانستان خواهیم داشت تفاهم نامه هایی هم با دانشگاه های دولتی این کشور امضا کنیم.

خامسان عنوان کرد: همایشی که در دانشگاه زاهدان برگزار شد در قالب برنامه های دوره ای بود که در دانشگاه های ایران و افغانستان برگزار می شود که هدف آن هم نزدیک شدن دانشمندان و چهره های دانشگاهی دو کشور است، جلسه بعدی در خرداد ماه سال آینده در افغانستان برگزار می شود و جلسه بعد از آن هم در دانشگاه بیرجند خواهد بود.

رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به تمایل دانشگاه بیرجند برای جذب دانشجو از افغانستان گفت که این تمایل برای جذب دانشجو از بین مهاجرین افغان مقیم ایران هم وجود دارد و اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام شده، عنوان کرد که در حال حاضر از بین مهاجرین افغان هم بیش از شصت دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. از جمله اقداماتی هم که برای جذب دانشجویان افغانستانی انجام شده این بوده که قرار شده با آنان تقریباً مانند دانشجویان نوبت دوم برخورد شود.

وی اضافه کرد: استان خراسان جنوبی و بویژه شهر بیرجند یک شهر فرهنگی و دانشگاهی است و ظرفیت های بالایی در این زمینه دارد چه در سطح دانشگاه های دولتی و چه در سطح دانشگاه های غیر دولتی.

گفتنی است در همایش فرهنگی 2 روزه که پیشتر در دانشگاه زاهدان برگزار شد استادان و پژوهشگرانی از شهرهای کابل، هرات، بلخ، بامیان و نمایندگان وزارت تحصیلات عالی افغانستان و 30 استاد ایرانی از دانشگاه‌های فردوسی مشهد، تهران، بیرجند و الزهرا یزد حضور داشتند.

 

کلیدواژه