حوت 19, 1397 12:23 Asia/Kabul

دور پنجم مذاکرات بین نمایندگان امریکا و نمایندگان طالبان جریان دارد، توقفی در آن صورت نگرفته و فقط وقفه های از پیش تعیین شده ایجاد شده است

سخنگوی طالبان اعلام کرد: دور پنجم مذاکرات بین نمایندگان امریکا و نمایندگان طالبان جریان دارد، توقفی در آن صورت نگرفته و فقط وقفه های از پیش تعیین شده ایجاد شده است.

ذبیح الله مجاهد در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: چون مساله پایان اشغال افغانستان موضوع مهمی است و تعهد طالبان به اینکه کشورهای دیگر از خاک افغانستان تهدید نشوند نیز مطرح است، بحث ها در این زمینه جریان داشته و این امیدواری وجود دارد که نتایج خوبی هم حاصل شود.

وی اضافه کرد: در جلسات قبلی هم در رابطه با این دو مساله صحبت شده است. طالبان خواستار خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان هستند و امریکایی ها هم به دنبال تعهد طالبان به اینکه کشورهای دیگر و از جمله امریکا را از خاک افغانستان تهدید نمی کنند که البته چنین تهدیدی وجود هم ندارد.

به گفته این مقام طالبان در حال حاضر روی جزئیات و مسایل فنی این دو مساله بحث جریان دارد و هنوز نهایی نشده است، به عنوان مثال "زمان" یک موضوع فنی است و باید بررسی شود که امریکا برای خروج نیروهای خود از افغانستان به چه اندازه زمان نیاز دارد اما تاکنون برای خروج این نیروها از افغانستان زمانبندی مشخص نشده هرچند ما خواستار  تخلیه سریع کشور از وجود نیروهای خارجی هستیم.

مجاهد در رابطه با گفت و گوی طالبان با طرف افغان و زمان آن عنوان کرد: پس از آنکه اشغال افغانستان به پایان برسد به مسایل داخل افغانستان می پردازیم و با طرف های افغان گفت و گو می کنیم. در آن زمان راه تفاهم باز است تا جلو جنگ بیشتر گرفته شود، نظام اسلامی ایجاد و مردم این کشور بصورت آزاد در یک نظام مستقل در کنار هم قرار بگیرند.

سخنگوی طالبان در رابطه با اظهارات فرمانده ارتش امریکا مبنی بر اینکه شرایط سیاسی کنونی امریکا در افغانستان برای خروج کامل نیروهای امریکا فراهم نیست، گفت: به هر صورت به نظر می رسد که تیم مذاکره کننده امریکا با طالبان افراد عالیرتبه، با صلاحیت و تصمیم گیر هستند که منتظر اعلام نتایج گفت و گوها هستیم، از اینرو اظهار نظرات فرماندهان امریکایی اهمیتی ندارد.

مجاهد تصریح کرد: بصورت کلی امریکایی ها درک کرده اند که باید خاک افغانستان را ترک کنند زیرا جنگ افغانستان به نفع آن ها نیست، با وجود این تبلیغاتی را به راه می اندازند که البته روی روند مذاکرات تاثیری نخواهد داشت.

وی در رابطه با نگرانی ها در خصوص چگونگی برخورد با اقوام و مذاهب مختلف در افغانستان در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات طالبان و امر یکایی ها کفت: مساله اقوام و مذاهب در افغانستان قدمت زیادی دارد و نیازی نیست که برای آن راه حل جدیدی جستجو کنیم، همه در کنار هم زندگی کرده اند و قوانینی هم در این رابطه وجود داشته، از این به بعد هم چنین خواهد بود و مشکلی وجود نخواهد داشت.

 

کلیدواژه