حمل 08, 1398 15:52 Asia/Kabul

حکومت برآمده از انتخابات در افغانستان می تواند کارآمد ترین حکومت و کمک کننده به بهبود وضعیت این کشور باشد

کارشناس و فعال سیاسی-فرهنگی افغان گفت: حکومت برآمده از انتخابات در افغانستان می تواند کارآمد ترین حکومت و کمک کننده به بهبود وضعیت این کشور باشد.  

محمد افسر رهبین در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل با اشاره به پایان دوره پنج ساله حکومت وحدت ملی افغانستان در ماه جوزا (خرداد) و تعویق مجدد زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون انتخابات و اعلام تاریخ ششم میزان (مهر) برا آن اظهار داشت: به نظر می رسد تعویق زمان برگزاری انتخابات به گفت و گوهای صلح و ادامه آن برمی گردد.

وی افزود: روند انتخابات افغانستان دچار چالش های زیادی است و هنوز مشکلاتی که در برخی ولایات در رابطه با انتخابات پارلمانی سال گذشته وجود داشت به پایان نرسیده، گفت و گوهایی هم که با طالبان در حال انجام است مخصوصاً از سوی امریکایی ها ممکن است از حالت دوجانبه خارج شود و احتمالاً تعویق زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به این موضوع مربوط است.

به گفته این کارشناس افغان در صورتی که انتخابات آنگونه که باید بر اساس قانون اساسی افغانستان انجام نشود مشکلاتی بوجود خواهد آمد ضمن اینکه حکومت های موقت چندان کارآمد نیستند و اگرچه انتخابات گذشته با چالش هایی مواجه بوده اما حکومتی که در نتیجه انتخابات بر سر کار بیاید بهترین گزینه بوده و در بهبود وضعیت و آینده کشور اثرات مثبتی خواهد داشت.

رهبین عنوان کرد: مردم افغانستان به دنبال آن هستند که از یکسو دستاوردهای سال های اخیر دچار چالش نشود و از سوی دیگر معتقدند که راه حل برون رفت از بن بست کنونی گفت و گوهای طرف های مختلف افغان در سطح کلان است.

این کارشناس افغان اظهار کرد آنچه برای مردم افغانستان ارجحیت دارد بحث صلح فراگیر است به گونه ای که همه طرف های درگیر با حکومت افغانستان سلاح های خود را بر زمین بگذارند، بتوانند در تشکل های حکومتی و غیرحکومتی شریک شوند، انتخابات هم بصورت قانونی برگزار شود و به طالبان و دیگر گروه های افغان نیز به گونه ای سهم داده شود تا حضور خود را در درون حکومت احساس کنند.

وی اضافه کرد: به هر صورت تا زمانی که طالبان حاضر به گفت و گوی مستقیم با حکومت افغانستان نشوند و نقطه نظرات این حکومت را در نظر نداشته باشند بحث صلح به جایی نخواهد رسید.

 

کلیدواژه