حمل 11, 1398 18:20 Asia/Kabul

برای صادراتی و صنعتی شدن اقتصاد افغانستان نیاز به سیاست توسعه ای تولید محور و فراهم شدن دیگر بسترهای لازم در این زمینه است

استاد دانشگاه کابل گفت: برای صادراتی و صنعتی شدن اقتصاد افغانستان نیاز به سیاست توسعه ای تولید محور و فراهم شدن دیگر بسترهای لازم در این زمینه است.

سیف الدین سیحون در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اظهارات اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در رابطه با تلاش دولت برای صادراتی و صنعتی شدن اقتصاد این کشور اظهار داشت: در صورتی که دولت افغانستان یک سیاست توسعه ای تولید محور اتخاذ کند در درازمدت امکان صنعتی و صادراتی شدن اقتصاد این کشور وجود دارد اما در حال حاضر صحبت از چنین مسایلی فقط در حد حرف و تبلیغات است.

استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل تصریح کرد: به عنوان مثال صادرات میوه و میوه خشک، گیاهان دارویی و انواع محصولات و فرآورده های زراعتی افغانستان که از طریق کانال هوایی به خارج و مخصوصاً به هند انجام می شود دچار مشکل است چنانکه با انسداد مسیر ترانزیت هوایی از سوی پاکستان این صادرات متوقف شد.

وی افزود: از اینرو طرح چنین مسایلی اگر رنگ و بوی سیاسی و تبلیغاتی داشته باشد به جایی نمی رسد اما با یک مدیریت درست و دقیق اقتصادی می تواند به نتیجه برسد زیرا افغانستان از امکانات لازم برخوردار است و اگر هم نتواند به صادرات تولیدات صنعتی دست پیدا کند منابع دیگری برای صادرات دارد.

به گفته این کارشناس اقتصادی در صورتی که در درازمدت نیازهای بازارهای داخلی از طریق محصولات صنعتی داخلی تامین شود شرایط مناسبی فراهم خواهد شد حتی اگر زمینه صادرات محصولات صنعتی فراهم نشود اما در حال حاضر برنامه ریزی خاصی برای رسیدن به این موقعیت در افغانستان وجود ندارد ضمن اینکه امکانات مالی آن هم مهیا نیست. با وجود این تفکر در این زمینه و داشتن آرمان توام با برنامه ریزی و مدیریت می تواند چشم انداز آینده را در این رابطه روشن تر کند.

سیحون با اشاره به ترغیب سرمایه داران برای سرمایه گذاری در افغانستان از سوی محمد اشرف غنی گفت: سرمایه گذاری خارجی و داخلی علاوه بر امنیت نیاز به زمینه های بسیاری دارد که سیاست های مالی و پولی، امکانات قرضه دهی، بازار منظمی که فرآورده ها در آن عرضه شود، زمینه های جلب و ورود تکنولوژی مدرن و مهمتر از همه تضمین های مطمئن برای دوام کار از جمله آن هاست.

وی اضافه کرد: در حال حاضر این شرایط در افغانستان مهیا نیست و به همین دلیل سرمایه گذاران داخلی سرمایه های خود را از افغانستان خارج کرده اند و سرمایه گذاری خارجی در افغانستان هم طی سه سال گذشته حدود هفتاد درصد کاهش یافته است.

 

کلیدواژه