حمل 24, 1398 09:23 Asia/Kabul
  • حمایت مردم ایران از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

در ادامه اعتراض‌ها به اقدام خصمانه و غیرقانونی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مردم ایران پس از اقامه نماز جمعه با برگزاری راهپیمایی در سراسر کشور حمایت خود را از این نهاد اعلام کردند.

در پایان این راهپیمایی در بیانیه ای تاکید شد: سردمداران آمریکا با کارنامه سیاه و جنایت‌های ضدبشری از جمله کشتار مردم یمن، نیجریه، بحرین، فلسطین، افغانستان، سوریه و عراق، مصداق تروریست دولتی و تروریست‌پروری هستند. راهپیمایان در این بیانیه تداوم حمایت همه جانبه ایران از کشورها و ملّت‌های تحت ستم استکباری صهیونیستی را وظیفه دینی، انقلابی و انسانی خود دانستند.

دولت آمریکا دوشنبه هفته گذشته در اقدامی خلاف موازین بین الملل و با توهین به ملت ایران سپاه پاسداران را درفهرست سازمان‌های به اصطلاح "تروریستی" خود قرار داد.

هرچند که این اقدام فاقد هرگونه ارزش نظامی و سیاسی است و هیچ مشروعیتی به لحاظ موازین بین المللی ندارد با این حال بعنوان یک حرکت گستاخانه و بدعت گذاری هنجار شکنانه از سوی دولت آمریکا می تواند به اتفاقات غیر قابل پیش بینی برای امنیت منطقه و جهان منجر شود.  

از نگاه ناظران سیاسی ایالات متحده با قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی بیش از اینکه برای ایران چالش ایجاد کند برای خود چالش بزرگتر ایجاد کرده است.

نشریه آمریکایی فارین پالیسی با اذعان به قدرت بی‌بدیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوشت: "اگر ایران همین لحظه تصمیم بگیرد که تنش‌ها را علیه نظامی‌های آمریکا افزایش دهد، گزینه‌های متعددی دارد."

این اولین بار است که آمریکا نهادی رسمی از یک کشور را در چنین فهرستی قرار می‌دهد. مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند، این کار را با هدف افزایش هراس شرکت‌های خارجی از تجارت با ایران انجام داده‌اند اما ناظران مستقلی که بر اوضاع منطقه اشراف دارند بخوبی می دانند که این اظهارات یک شانتاژ تبلیغاتی است.

اقدام خصمانه دونالد ترامپ رئیس‌ جمهور آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقض آشکار اصول مسلم حقوق بین‌الملل و منشورملل متحد از جمله اصل برابری حاکمیت دولت ها است این حرکت تحریک آمیز ترامپ تنش ها را به سطحی تقابلی و غیرقابل کنترل می رساند.

امیر سرتیپ «کیومرث حیدری» فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی پیش از خطبه نمازجمعه تهران در واکنش به اقدام وقیحانه آمریکا در قبال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: "به آمریکا رژیم صهیونیستی و ائتلاف عبری – عربی اعلام می کنم که اقدام ترامپ علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کار احمقانه ای بود که امنیت نیروهای آمریکا در اقصی نقاط جهان و به ویژه نیروهای سنتکام را با مخاطره همیشگی مواجه خواهد کرد."

همانگونه که «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه در نامه ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت در اعتراض به اقدام آمریکا تصریح کرده است: "ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه غرب آسیا مسوول جنایت های متعدد تروریستی در منطقه است که امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و جان افراد بی‌گناه ایرانی و غیرایرانی را به خطر انداخته است."

از اینروست که شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با توجه به سابقه نیروهای آمریکایی در غرب آسیا در حمایت از گروه‌های تروریستی این مقر فرماندهی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. در هرحال آمریکا مسئول عواقب این ماجراجویی است.

کلیدواژه