حمل 25, 1398 10:47 Asia/Kabul

به دلیل بی توجهی حکومت وحدت ملی افغانستان به قوانین، یکی از پایه های اصلی حکومت از مدت ها قبل تعطیل است

کارشناس و فعال سیاسی افغان تاکید کرد: به دلیل بی توجهی حکومت وحدت ملی افغانستان به قوانین، یکی از پایه های اصلی حکومت از مدت ها قبل تعطیل است.

دکتر سید جواد حسینی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در رابطه با تاخیر طولانی در اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی سال گذشته افغانستان گفت: یکی از مشکلات اساسی که کمیسیون جدید انتخابات دارد و نتوانسته تا کنون نتایج انتخابات پارلمانی سال گذشته برخی از ولایات را اعلام کند میزان بالای تقلبی است که در انتخابات صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: تشخیص تقلب ها و تصمیم گیری در رابطه با نتایج انتخابات برای این کمیسیون کار دشواری است و مشکلات خاص خود را دارد به همین دلیل اعلام نتایج نهایی باز هم به تعویق افتاده است.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: مساله دیگر نگاه های سیاسی است به گونه ای که کمیسیون فعلی انتخابات دیدگاه روشنی نه در رابطه با شروع به کار پارلمان جدید دارد و نه در رابطه با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، در رابطه با این مسایل هنوز در کمیسیون نوعی سردرگمی وجود دارد که می تواند بر تصمیم اعضای آن تاثیرگذار باشد.

حسینی اظهار کرد: به هر صورت در حکومت وحدت ملی قوانین جدی گرفته نمی شود به گونه ای که حکومت نسبت به مسایل قانونی بی تفاوت است و بیشتر در چارچوب منافع خود عمل می کند.

وی افزود: بر اساس قانون اساسی افغانستان، نتایج انتخابات پارلمانی باید قبلاً اعلام می شد و پارلمان جدید این کشور هم شروع به کار می کرد اما در حال حاضر یکی از پایه های اصلی و سه گانه حکومت یعنی پارلمان تعطیل است و حکومت هم توجهی به این مساله ندارد.

 

کلیدواژه