ثور 22, 1398 15:53 Asia/Kabul

لیست های رای دهندگان در انتخابات پارلمانی مشکلات زیادی داشت و اگر قرار باشد از همان لیست ها در انتخابات ریاست جمهوری استفاده شود این انتخابات هم با مشکل مواجه خواهد شد

عضو سابق پارلمان افغانستان گفت: لیست های رای دهندگان در انتخابات پارلمانی مشکلات زیادی داشت و اگر قرار باشد از همان لیست ها در انتخابات ریاست جمهوری استفاده شود این انتخابات هم با مشکل مواجه خواهد شد.

صالح محمد سلجوقی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در رابطه با اعلام کمیسیون انتخابات افغانستان مبنی بر استفاده از لیست های قبلی به دلیل کمبود وقت برای ثبت نام مجدد رای دهندگان اظهار داشت: انتخابات پارلمانی افغانستان به دلیل بی توجهی به اصل ثبت نام رای دهندگان با مشکل مواجه شد به گونه ای که لیست های ثبت نام رای دهندگان در برخی مراکز کاملاً اشتباه بود و حتی نام رئیس اجرایی و معاون رئیس جمهور هم شامل لیست نبود.

وی افزود: حال اگر قرار باشد که همان لیست ها و همان روند در انتخابات ریاست جمهوری هم مورد استفاده قرار بگیرد سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری بدتر از سرنوشت انتخابات پارلمانی خواهد شد به همین دلیل این تصمیم از سوی بسیاری از نهادهایی که جریان انتخابات را رصد می کنند مورد انتقاد قرار گرفته است.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: کمیسیون انتخابات حتماً باید در مورد چگونگی پیشبرد برنامه های ثبت نام رای دهندگان و مدیریت کل روند انتخابات تجدید نظر کند.  

سلجوقی یادآور شد که کمیسیون انتخابات تاکنون حتی نتوانسته نتایج نهایی و کامل انتخابات پارلمانی بویژه نتایج حوزه کابل را اعلام کند که دلیل آن هم لیست های اشتباه و ثبت نشدن الکترونیکی نام های رای دهندگان بوده است.

این عضو سابق پارلمان افغانستان اظهار کرد: کمیسیون انتخابات تلاش می کند که از بار مسوولیت های مربوط به انتخابات شانه خالی کند. این کمیسیون حتی تجربه و توانایی برگزاری انتخابات کوچک را هم ندارد بنابراین توان رویارویی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در جامعه پرچالشی مانند افغانستان را به هیچ عنوان دارا نیست و به همین دلیل کوشش می کند که مسوولیت های خود را در قبال انتخابات کاهش دهد.

وی اضافه کرد: در صورتی که ناتوانی های کمیسیون انتخابات رفع نشود انتخابات ریاست جمهوری با مشکل مواجه شده و رویارویی رقبای انتخاباتی به حدی شدید خواهد شد که وضعیت را بدتر از امروز خواهد کرد.

 

کلیدواژه