ثور 24, 1398 14:19 Asia/Kabul

معافیت بندر چابهار ایران از تحریم های امریکا به نفع اقتصاد افغانستان است

کارشناس سیاسی افغان گفت: معافیت بندر چابهار ایران از تحریم های امریکا به نفع اقتصاد افغانستان است.

دکتر سید قاسم مظفری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: یکی از مراجع افغانستان برای حل مشکلات سیاسی، امنیتی و اقتصادی اش کشورهای همسایه است و در صورتی که امریکا در راستای تضاد منافعش با ایران بندر چابهار را هم شامل تحریم های خود می کرد، افغانستان هم از این رهگذر دچار مشکل می شد و ممکن بود از امریکا خواستار حل مشکلات اقتصادی خود شود.

وی افزود: این در حالی است که امریکا خود دچار مشکلات اقتصادی است و حتی بخشی از بودجه نظامی خود در افغانستان را به ساخت دیوار بین امریکا و مکزیک اختصاص داده است. از این منظر معافیت بندر چابهار ایران از تحریم ها به نفع افغانستان است زیرا مشکلات اقتصادی این کشور حداقل افزایش پیدا نمی کند.

به گفته این کارشناس افغان، افغانستان و ایران مشترکات فراوان دینی، فرهنگی و زبانی دارند و جمهوری اسلامی ایران سال ها پذیرای مهاجرین افغان بوده و اکنون استفاده از بندر چابهار برای تداوم روابط نزدیک و حسنه میان دو کشور تاثیر بسزایی دارد.

گفتنی است: آلیس ولز معاون وزیر خارجه امریکا در دیدار با صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه افغانستان در کابل از موافقت واشنگتن با درخواست کابل مبنی بر معافیت بندر چابهار ایران از تحریم های امریکا خبر داد.

 

کلیدواژه