جوزا 27, 1398 15:23 Asia/Kabul
  • اعتصاب غذای نامحدود اسرای فلسطینی زندان «عسقلان»
    اعتصاب غذای نامحدود اسرای فلسطینی زندان «عسقلان»

اسرای فلسطینی زندان «عسقلان» از دیروز 16 ژوئن دست به اعتصاب غذا زده اند.

خشونت علیه فلسطینی ها ابعاد گسترده تری پیدا کرده است. اسرای فلسطینی نیز که دربند زندان های اسرائیل هستند، از خشونت های این رژیم در امان نیستند.

پنج هزار و 700 اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی هستند. برخی از اسرا وضعیت به مراتب بدتری دارند که می توان به اسرای زندان «عسقلان» اشاره کرد.

45 فلسطینی در این زندان هستند که همه آنها در اعتراض به خشونت رژیم صهیونیستی دست به اعتصاب غذا زده اند.

شبکه المیادین در گزارشی در این خصوص اعلام کرد: "اسرای فلسطینی در اعتراض به اقدام های رژیم صهیونیستی که از اواخر آوریل گذشته با یورش ها و بازرسی های شبانه مکرر، جریمه و انتقال اجباری تعدادی از اسرا شدت گرفته است، دست به اعتصاب غذا زده اند."

اگرچه خشونت علیه اسرای زندان «عسقلان» برجسته شد، اما در دیگر زندان های اسرائیل نیز اسرای فلسطینی وضعیت وخیمی دارند که از جمله می توان به وضعیت بیماران اشاره کرد.

بیمارانی که در زندان های اسرائیل حتی با بیماری های وخیمی مواجه هستند نیز به مراکز درمانی اعزام نمی شوند و برخی از اسراء به همین دلیل جان باخته اند.

علاوه بر این، اسرای فلسطینی با شکنجه جسمی به اشکال مختلف و شکنجه های روحی به خصوص عدم اطلاع از خانواده های شان مواجه هستند که این شکنجه ها در ماههای اخیر افزایش نیز داشته است.

دلایل تشدید خشونت های اسرائیل ضد اسرا فلسطینی

اگرچه خشونت، شاخصه و ویژگی همیشگی رفتاری اسرائیل علیه فلسطینی ها از جمله اسراء است، اما این خشونت برخی زمان ها شدت بیشتری پیدا می کند که زمان کنونی نیز از جمله این موارد است.

در این خصوص دلایل مختلفی را می توان مطرح کرد اما برخی از مهمترین این دلایل عبارتند از:

نخست اینکه، تمرکز افکار عمومی بر موضوع معامله قرن و نشست اقتصادی منامه که قرار است روزهای 25 و 26 ماه جاری میلادی در پایتخت بحرین برگزار شود، قرار گرفته است. در واقع، نشست منامه برای اسرائیل فرصتی است تا خشونت ها علیه اسراء فلسطینی را به دور از توجه افکار عمومی افزایش دهد.

دوم اینکه، رژیم اسرائیل در برهه کنونی بیش از هر زمان دیگری تحت حمایت دولت آمریکا قرار دارد که معامله قرن اوج این حمایت است.

حمایت های یکجانبه و علنی آمریکا از رژیم صهیونیستی به خصوص از جنایت های مشهودی نظیر شهرک سازی و حمله به غیرنظامیان که نمونه آن در تظاهرات حق بازگشت رقم خورده و تاکنون بیش از 300 نفر به شهادت رسیده و حدود 18 هزار فلسطینی نیز زخمی شده اند، تل آویو را در شدت بخشیدن به خشونت ها علیه اسراء فلسطینی که دوربین ها نیز قادر به گزارش درباره این جنایت نیستند، مصمم تر کرده است.

سوم اینکه، رویکرد حمایتی برخی از کشورهای عربی به خصوص عربستان سعودی و امارات از سیاست های اسرائیل و برجسته شدن تلاش این کشورها برای عادی سازی روابط با تل آویو و رویکرد انفعالی دیگر کشورهای عربی درباره جنایت های اسرائیل علیه فلسطین نیز سبب شد رژیم اسرائیل در خصوص افزایش خشونت ها علیه فلسطینی ها از جمله اسراء تردیدی نداشته باشد.

کلیدواژه