جوزا 27, 1398 16:34 Asia/Kabul

حرکت های قوم گرایانه با اهداف سیاسی به ضرر مردم افغانستان و اتحاد و یکپارچگی آنان است

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی-اجتماعی تبیان افغانستان حرکت های قوم گرایانه با اهداف سیاسی را به ضرر مردم افغانستان و اتحاد و یکپارچگی آنان دانست.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به برگزاری کنگره اقوام اهل تشیع افغانستان در خیمه لویه جرگه در کابل گفت: در شرایط کنونی افغانستان برگزاری چنین کنگره ها و ایجاد چنین تشکل هایی بر محور قوم یا اقوام خاص به نفع مردم و وحدت و انسجام آنان نیست.

رئیس خبرگزاری صدای افغان (آوا) تصریح کرد: از یک طرف کنگره با عنوان اقوام تشیع معرفی شده و از طرف دیگر قوم هزاره که بزرگترین قوم شیعه در افغانستان است در این کنگره نقش ندارد.

وی افزود: برگزار کنندگان و سخنرانان این نشست در مورد تبعیض و نگاه یکسویه برخی رهبران هزاره اعتراض داشتند که این اعتراض بجا است و در گذشته برخی شخصیت های هزاره حول محور قومیت کار کردند، شعار دادند و به دیگر اقوام توجه نکردند اما اشتباه برخی رهبران هزاره دلیل بر اشتباه شخصیت های دیگر اقوام نمی شود.

این فعال فرهنگی –اجتماعی عنوان کرد: همانگونه که رفتار برخی از شخصیت های هزاره در رابطه با مسایل قومیتی مضموم و محکوم است حرکت این افراد هم نابجا و ناپسند است و دورنمای خوشایندی برای مردم افغانستان ندارد.

حسینی مزاری با یادآوری اینکه سیروس علاف برگزار کننده کنگره اقوام اهل تشیع افغانستان از مشاوران محمد اشرف غنی است و در این چارچوب یک حرکت انتخاباتی را روی دست گرفته اظهار کرد: اما این حرکت به شکلی بسیار ناپسند و زننده می باشد که ممکن است دود آن در آینده به چشم مردم افغانستان برود.

وی در عین حال تاکید کرد:اما مردم افغانستان بسیار آگاه تر از گذشته هستند که در دام حرکت های قوم گرایانه آن هم با اهداف سیاسی افتاده و در مسیر منفعت رسانی به یک جریان خاص حرکت کنند.

 

کلیدواژه