سرطان 16, 1398 14:31 Asia/Kabul

وزارت معارف افغانستان ادعای برخی مبنی بر مسدود شدن مکاتب افغان-ترک در افغانستان را رد کرد و اعلام کرد: فقط مدیریت این مکاتب از یک نهاد به نهاد دیگری منتقل شده است

سخنگوی وزارت معارف افغانستان ادعای برخی مبنی بر مسدود شدن مکاتب افغان-ترک در افغانستان را رد کرد و گفت: فقط مدیریت این مکاتب از یک نهاد به نهاد دیگری منتقل شده است.

نوریه نزهت نجرابی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به برخی اعتراضات در رابطه با وضعیت مکاتب افغان-ترک در افغانستان و احتمال مسدود شدن آن ها گفت: پیش از این مدیریت این مکاتب تحت نظر نهادی به نام چاغ اجوکیشنال بود که این مدیریت به وزارت معارف ترکیه منتقل شده و این انتقال بر اساس تفاهم نامه ای صورت گرفته که در سال 1396 بین وزارت های معارف افغانستان و ترکیه به امضا رسیده است.

وی تصریح کرد: بر اساس اظهارات مقامات وزارت معارف ترکیه نهاد چاغ اجوکیشنال به جنبش آقای فتح الله گولن مرتبط دانسته شده که در سال 2016 کودتایی را علیه دولت ترکیه سازماندهی کرده بود، به این دلیل دولت ترکیه تصمیم گرفته که مدیریت این مکاتب به وزارت معارف آن کشور منتقل شود.

به گفته سخنگوی وزارت معارف افغانستان هدف دولت ترکیه این است که مکاتب افغان -ترک مکاتب سیاسی نباشند چنانکه وزارتخانه های معارف در تمام دنیا وزارتخانه های غیر سیاسی و غیر نظامی هستند. به هر صورت این تصمیم هم بین دولت های افغانستان و ترکیه بوده و وزارت معارف هم چون جزئی از دولت است باید از تصمیمات دولت حمایت کند.

خانم نزهت یادآور شد دولت ترکیه هم تعهد داده که از این پس سرمایه گذاری و خدمات در مکاتب افغان-ترک بهتر می شود و طی ده سال آینده بیش از بیست میلیون دالر سرمایه گذاری در این مکاتب در نظر گرفته شده و در حال حاضر هم بیست درصد شهریه این مکاتب کاهش یافته است.

وی با اشاره به محاصره مکتب افغان ترک در کابل توسط نیروهای پلیس و متفرق کردن معترضان بوسیله موترهای آب پاش گفت: نیروهای پلیس با توجه به وضعیت امنیتی حاکم به خاطر تامین امنیت به محل اعزام شده بودند و برخورد خاصی صورت نگرفته است.

سخنگوی وزارت معارف افغانستان عنوان کرد: تعدادی افراد قصد اخلال و وارد کردن مسایل سیاسی در قضیه را داشتند که با آن ها از سوی نماینده های وزارت معارف و بنیاد معارف ترکیه صحبت و مشکل بصورت مسالمت آمیز حل شد و انتقال مدیریت چهار مکتب در شهر کابل و ولسوالی بگرامی صورت گرفت و در حال حاضر هم مشکلی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: برخی افرادی که مدیریت این مکاتب را به عهده داشتند با نهاد فتح الله گولن مرتبط بودند و تعدادی را به مقاومت تحریک کردند اما پس از اطلاع رسانی دقیق به کسانی که مقاومت می کردند و اینکه اوضاع از این پس بهتر خواهد شد، قناعت آن ها حاصل شده و از مقاومت دست کشیده اند.

 

کلیدواژه