سرطان 29, 1398 14:58 Asia/Kabul
  • شرح نامه 45 نهج‌البلاغه به عثمان بن حنیف
    شرح نامه 45 نهج‌البلاغه به عثمان بن حنیف

آفات نزدیکی ائمه جمعه به صاحبان ثروت و قدرت چیست؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ائمه‌ی جمعه (۱۳۹۸/۰۴/۲۵) با اشاره به نامه امیرالمؤمنین به عثمان بن حنیف فرمودند: «یکی از چیزهای مهم این است که سر سفره‌ی اصحاب ثروت و قدرت تا میتوانیم حاضر نشویم.»

از این رو، بخش فقه و معارف پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به تبیین توصیه‌ی سلوکی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در نامه به عثمان بن حُنَیف می‌پردازد.

امیر المؤمنین (علیه‌السلام) این نامه را به یکی از کارگزاران و نمایندگان خود در بصره به نام «عثمان بن حُنَیف» نوشته است. حضرت در این نامه، وی را به خاطر شرکت در یک میهمانی اشرافی به شدت سرزنش میکند.

مهمترین اشکال امیرالمؤمنین به عثمان بن حنیف این بود که مجلس مذکور، یک مجلس کاملاً اشرافی بوده نه یک مجلس مردمی. مجلسی که روحیه‌ی اشرافی را ترویج می‌کند نه روحیه مردمی را. دلیل این ناراحتی نیز صرف حضور در چنین مجلسی نیست؛ بلکه دلیل اصلی این است که اصحاب قدرت و ثروت توانسته‌اند در «نماینده و کارگزار امام» نفوذ کنند و او را به چنین مجلسی بکشانند.

یک شخصیت علمی و سیاسی بزرگی مانند عثمان بن حنیف، بهترین هدف برای نفوذ و رانت‌خواری از حکومت است. برخی آفات نزدیکی ائمه جمعه به اصحاب ثروت و قدرت:

دوری از مردم

نفوذ صاحبان قدرت

ایجاد حاشیه امن برای اصحاب قدرت

دوری از زیّ طلبگی

متن کامل یادداشت را بخوانید: farsi.khamenei.ir/others-note?id=43061

کلیدواژه