اسد 20, 1398 13:43 Asia/Kabul

در مذاکرات بین نمایندگان امریکا و نمایندگان طالبان بحث های مهم به پایان رسیده اما بحث های فنی هنوز جریان دارد

سخنگوی طالبان گفت: در مذاکرات بین نمایندگان امریکا و نمایندگان طالبان بحث های مهم به پایان رسیده اما بحث های فنی هنوز جریان دارد.

ذبیح الله مجاهد در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: مساله خروج نیروهای خارجی از افغانستان و اجرای توافقنامه که به امضا خواهد رسید، نیاز به مکانیزم های خاصی دارد که بحث آن در جریان است و این امیدواری وجود دارد که به توافق نزدیک شویم.

وی افزود: کشورهای منطقه و سایر کشورها برای ما دارای اهمیت است و تلاش داریم به کشورهای مختلف برویم و مساله آینده افغانستان را با آن ها مطرح کنیم چنانکه کشور ازبکستان دعوت نامه ای فرستاده بود و معاون سیاسی و مسوول دفتر سیاسی طالبان با هیات همراه به آن کشور رفتند.

سخنگوی طالبان عنوان کرد: در آنجا در رابطه با مسایل مهم بین افغانستان و ازبکستان در عرصه اقتصادی، سیاسی، مساله صلح و روابط دو کشور بحث های مفیدی شد. ازبکستان کار روی پروژه های بزرگ انرژی را در افغانستان آغاز کرده که ناتمام مانده و اعضای هیات خواستار تکمیل این پروژه ها شدند.

مجاهد یادآور شد که هفته گذشته مسوولان امریکایی اظهارات ضد و نقیضی در مورد خروج نیروهای خود از افغانستان داشتند که نگرانی هایی را بوجود آورد و به آن ها گوشزد شد که باید از اظهارات ضد و نقیض که باعث نگرانی و کندی روند مذاکرات می شود پرهیز شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بعد خارجی جنگ افغانستان که مساله خروج نیروهای خارجی و برخی مسایل دیگر است باید حل شود و بعد از توافق با امریکایی ها در این موارد مذاکرات بین افغانی آغاز خواهد شد ولی ما با اداره کابل به عنوان یک حکومت رسمی گفت و گو نمی کنیم و فقط به عنوان یک طرف سیاسی مانند دیگران گفت و گو می کنیم.

سخنگوی طالبان در پاسخ به سوالی در مورد خواست رهبر طالبان از نیروهای خود در مورد جلوگیری از صدمه رسیدن به غیرنظامیان در ایام عید سعید قربان از یکسو و تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای طالبان از سوی دیگر گفت: وضعیت جنگی است و طبعاً غیرنظامیان هم آسیب می بینند اما اهداف عمده ما نظامی هستند و در پیام رهبر طالبان هم در این زمینه و احتیاط در مورد جان غیرنظامیان بویژه در سه روز عید تاکید شده است.

مجاهد دست داشتن طالبان را در انفجار اتوبوس مسافر بری در جاده هرات قندهار که چندی پیش صورت گرفت و ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت، رد کرد و گفت تحقیقات در مورد چگونگی وقوع آن حادثه جریان دارد و اگر مشخص شود افرادی از این گروه در حادثه دست داشته اند با آن ها برخورد خواهد شد.

وی در مورد حمله در غرب کابل که آن هم تلفات زیادی از میان غیرنظامیان داشت، عنوان کرد: در غرب کابل به دو ارگان مهم نظامی حمله شد و جراحت مردم بر اثر انفجار هم عمدی نبوده است.

 

کلیدواژه