اسد 27, 1398 17:13 Asia/Kabul

روابط افغانستان و ایران همواره با فرازهایی همراه بوده و هیچ گاه فرودی در آن مشاهده نشده است

جنرال کنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد تاکید کرد: روابط افغانستان و ایران همواره با فرازهایی همراه بوده و هیچ گاه فرودی در آن مشاهده نشده است.

عبدالجابر انصار امروز با حضور در استودیوی پخش رادیو در گفت و گو با خبرنگار این رادیو با اشاره به یکصدمین سالگرد روابط و دوستی بین ایران و افغانستان و مراسمی که شب گذشته به همین مناسبت با حضور دیپلمات های دو کشور در محل سرکنسولگری افغانستان در مشهد برگزار شد، اظهار داشت: جای خوشی و مسرت است که روابط دو ملت باهم برادر فرازها داشته اما فرودهایی نداشته و این روابط  ریشه های تاریخی، فرهنگی و خونی دارد که هیچ گاه مرزهای سیاسی نمی تواند دو ملت را از هم جدا کند.

وی یادآور شد که با توجه به تصمیم مقام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، به مناسبت یکصدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان برنامه های ویژه جشنواره ای با حضور طیف بزرگی از نمایندگان مهاجرین و برادران ایرانی داشتیم و فردا هم مراسم اختتام این جشنواره را خواهیم داشت.

آقای انصار با بیان اینکه مراسم یکصدمین سالگرد روابط سیاسی با جمهوری اسلامی ایران شب گذشته با حضور مقامات جمهوری اسلامی ایران در شهر مشهد مقدس و تعدادی از هیآت دیپلماتیک سایر کشورها مقیم مشهد برگزار شد، تصریح کرد: اگرچه این تاریخ صدساله ذکر می شود اما این روابط بسیار دیرینه است و به گذشته های دور برمی گردد، روابط تاریخی، فرهنگی، زبانی و وجوه مشترک بین دو کشور اسلامی افغانستان و ایران در منطقه بی نظیر است.

سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد عنوان کرد: دو ملت و دولت ایران و افغانستان در تمام برهه های حساس در کنار یکدیگر بوده اند. از زمانی که شاه امان الله خان در افغانستان اعلام استقلال کرد، ایران اولین کشوری بود که این استقلال را به رسمیت شناخت، هیآت دیپلماتیک بین دو کشور رد و بدل شد و سفارت ها و کنسولگری ها در دو کشور ایجاد شد.

عبدالجابر انصار یادآور شد: در دوران جهاد و مقاومت افغانستان و پس از آن هم سهم دولت و ملت بزرگ منش ایران در تعاون، همکاری، دوستی و میزبانی از مهاجرین افغان بسیار بارز بوده که هیچ گاه این احسان و لطف برادران و دوستان ایرانی، ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران را فراموش نمی کنیم.

وی همچنان خاطرنشان کرد: زمانی که با آقای رزم حسینی استاندار محترم خراسان رضوی و آقای ارباب خالص رئیس دفتر نمایندگی وزارت خارجه ایران در مشهد مقدس، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی، ریاست اداره گذرنامه و سایر مسوولان عالیرتبه مشهد مقدس ملاقات کردیم یک وجه مشترک یافتیم و آن تلاش برای بهبود و گسترش روابط میان دو کشور و برداشتن موانع و مشکلات در این عرصه بود.

جنرال کنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد گفت: موانع و مشکلات البته در سطح کلی وجود ندارد و مسایلی در سطح خرد وجود دارد که در همکاری دوجانبه حل خواهد شد ضمن اینکه در بستر این روابط، توسعه مناسبات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و گفتمان های سیاسی و اقتصادی را نیز خواهیم داشت.

وی از تلاش های مسوولان و مقامات جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با دولت و ملت افغانستان و بهبود وضعیت مهاجرین، بویژه تصامیم رهبر معظم انقلاب اسلامی برای فراهم سازی زمینه تحصیل برای تمام دانش آموزان مهاجر تشکر و قدردانی کرد.

 

تگ

کامنت