میزان 09, 1398 16:09 Asia/Kabul

برای مهاجرین افغان مقیم ایران شرایطی فراهم شده که بتوانند با دریافت دفترچه سفر و بدون ویزای عراق، مانند ایرانی ها به زیارت اربعین حسینی (ع) مشرف شوند

معاون فرهنگی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران گفت: برای مهاجرین افغان مقیم ایران شرایطی را فراهم کرده ایم که بتوانند با دریافت دفترچه سفر و بدون ویزای عراق، مانند ایرانی ها به زیارت اربعین حسینی (ع) مشرف شوند.

حجت الاسلام محمد علی صالحی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: از آنجایی که امسال مسئله اخذ ویزای عراق مطرح نیست کارها به سرعت انجام می شود و دفترچه های سفر از اکنون در اختیار تعدادی از زائرین قرار گرفته که هر زمان تصمیم بگیرند می توانند برای زیارت مشرف شوند.

وی افزود: تاکنون برای ایجاد تعداد پانزده موکب هم برنامه ریزی شده تا بتوانند در مرز برای اتباع افغانستانی خدمات رسانی داشته باشند البته این ها موکب هایی است که افغانستانی ها و عراقی ها دایر می کنند و موکب های دیگری از سوی ایرانی ها دایر می شود که به زائران اباعبدالله الحسین (ع) خدمات می دهند.

به گفته معاون فرهنگی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران اتباع افغانستان مقیم ایران که پاسپورت های طرح خانواری و عادی یا غیر الکترونیک دارند و عازم کربلا برای زیارت اربعین هستند، در صورتی که اقامت شان تمدید شده باشد می توانند به دفاتر کفالت مراجعه کرده و دفترچه سفر دریافت کنند اما کسانی که پاسپورت الکترونیکی دارند در صورتی که اقامت ایران را داشته باشند می توانند جهت اخذ ویزا به سفارت عراق مراجعه کنند که با سفارت عراق هم هماهنگی های لازم در این زمینه انجام شده است.

صالحی اضافه کرد: اگرچه تلاش هایی برای فراهم شدن شرایط اعزام افرادی که دارای برگه های سرشماری هستند صورت گرفت اما این شرایط فراهم نشد و در سال جاری امکان اعزام آن ها وجود ندارد.

 

کلیدواژه