21 میزان 1398, 17:18 کابل

امسال امکانات و سهولت ها برای زائران افغان اربعین حسینی (ع) در دو طرف مرز نسبت به سال گذشته بیشتر و بهتر شده است

مسوول کمیته اربعین در وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت: امسال امکانات و سهولت ها برای زائران افغان اربعین حسینی (ع) در دو طرف مرز نسبت به سال گذشته بیشتر و بهتر شده است.     

سید رضا حسینی میثم در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در مرز دوغارون محل ورود زائران افغانستانی اربعین حسینی (ع) در شهرستان تایباد ایران با بیان اینکه کمیته اربعین حسینی در کنار نظارت بر فعالیت شرکت های سیاحتی و زیارتی به دنبال ایجاد سهولت برای زائران هم می باشد، اظهار داشت: فعالیت های موکب های ایرانیان و مهاجرین افغان در مرز دوغارون نسبت به سال گذشته بسیار بهتر شده، در طرف افغانستان تمهیداتی سنجیده شده که زائرین با سهولت بیشتری به زیارت بیایند و طبیعتاً امکانات در طرف ایران بیشتر است.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال امروز هیاتی از مقام ولایت هرات، کمیته اربعین و ارگان های امنیتی ذیربط بازدیدی از تدابیر امنیتی از هرات تا مرز داشتند و از نقطه صفر مرزی هم بازدید کردند، توصیه ما هم این است که کاروان های زیارتی فقط از ساعت هفت صبح تا یک بعداز ظهر به طرف مرز اسلام قلعه حرکت کنند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.

به گفته حسینی میثم بخش توریسم وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، مجوز شرکت های توریستی، سیاحتی و زیارتی را صادر می کند و ارزیابی و نظارت و کنترل از فعالیت های این شرکت ها تحت نظر معاونت توریسم این وزارت است و با توجه به اینکه در ماه صفر موضوع اربعین را داریم و مشتاقان زیارت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام عازم این سفر معنوی می شوند تعداد زیادی از مشتاقان هم از افغانستان عازم هستند.

مسوول کمیته اربعین در وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با بیان  اینکه این کمیته سال گذشته ایجاد شد، عنوان کرد: ما سال گذشته حدود 37 هزار زائر از افغانستان داشتیم و پیش بینی می شود که امسال تعداد بیشتر می شود بنابراین لازم است که نظارت بیشتر از مدیریت و خدمات رسانی شرکت ها انجام شود که بخش های مختلف کمیته اربعین در این راستا فعالیت دارند.

وی در مورد همکاری وزارتخانه ها و ارگان های مختلف با کمیته اربعین در داخل افغانستان گفت: از سال گذشته که کمیته شکل گرفته شاهد همکاری خوبی از سوی وزارت داخله، امنیت ملی، صحت عامه، هلال احمر و مقام ولایت هرات بوده ایم و جا دارد از ستاد مردمی تکریم زائران حسینی که در هرات تشکیل شده و در زمینه اسکان، پذیرایی و هماهنگی کارهای زائران تلاش می کند نیز تشکر کنیم.

حسینی میثم با اشاره به مشکلاتی که سال گذشته برای زائران افغان در خصوص ویزای عراق بوجود آمد و برخی از این ویزاها تقلبی تشخیص شد، عنوان کرد: به دلیل اینکه سفارت عراق در افغانستان تعطیل است مشکلاتی در این زمینه وجود دارد از اینرو پیشاپیش از طریق وزارت خارجه با سفارت افغانستان در بغداد مکاتبه داشتیم و پیشنهاد دادیم که یک هیات کنسولی از عراق به افغانستان بیاید و زمینه صدور ویزا را فراهم کند که این کار انجام نشد و طرف عراقی اعلام کرد که می توانید ویزاها را از طریق سفارت و کنسولگری های عراق در ایران تهیه کنید.

وی اضافه کرد: در مورد جلوگیری از صدور ویزاهای تقلبی هم ما به زائرین و شرکت های سیاحتی و زیارتی اعلام کرده ایم که ویزا را از طریق مجاری رسمی و قانونی تهیه کنند.

 

تگ

کامنت