میزان 29, 1398 15:41 Asia/Kabul

عملکرد کمیسیون های انتخابات افغانستان در مورد انتخابات ریاست جمهوری تاکنون مثبت بوده و دلیل تاخیر در اعلام نتایج مشکلات فنی بوده است

عضو پارلمان افغانستان عملکرد کمیسیون های انتخابات را تاکنون مثبت ارزیابی کرد و دلیل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را مشکلات فنی دانست.

ناهید فرید در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: عملکرد کمیسیون انتخابات افغانستان تاکنون به گونه ای نبوده که فشار یا تهدیدی علیه آن متصور باشد که بر اساس آن کارها را پیش برده باشد.

اما وضعیت قابل پیش بینی نیست و مشخص هم نیست که آیا در آینده کمیسیون انتخابات تحت فشار قرار خواهد گرفت و مجبور خواهد شد که در اعلام نتایج آراء انتخابات خارج از معیار عمل کند یا خیر.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمیسیون انتخابات به جداسازی آراء پاک از آراء تقلبی و آراء بایومتریک از آراء غیر بایومتریک تاکید دارد، در مورد شفافیت روند ابرازخوشبینی کرد و گفت: بر اساس اطلاعات موجود کمیسیون انتخابات به دلایل فنی اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق انداخته است.

به گفته این عضو پارلمان افغانستان حتی در بین آراء بایومتریک شده هم تعداد زیادی از آراء باید پاکسازی شوند چنانکه در مواردی یک نفر بایومتریک شده هم اما چند بار رای داده است، به هر صورت مشاهده می شود که روند انتخابات شفاف بوده و آراء پاک هم از آراء تقلبی جدا می شوند.   

وی ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات بصورت واقعی اعلام شود زیرا در این صورت تبعات کمتری خواهد داشت و برنده و بازندگان هم آن را باور می کنند، اما در افغانستان چالش های توسعه نیافتگی سیاسی همچنان تجربه می شود و امکان بروز تنش، برخورد و تقابل نیز وجود دارد.

خانم فرید یادآور شد: بر اساس قانون هر کس که پنجاه درصد به علاوه یک رای را کسب کند مشروعیت قانونی برای ریاست جمهوری دارد، اما هرچه مشارکت مردم بیشتر باشد به موفقیت شخص برنده برای پیشبرد برنامه هایش کمک می کند، دلیل مشارکت کمتر مردم هم عملکرد کمیسیون های قبلی انتخابات بود و اگر کمیسیون های فعلی عملکرد خوبی داشته باشند در آینده سطح مشارکت سیاسی مردم بالاتر خواهد رفت.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: باید در نظر داشت که میزان مشارکت مردم در انتخابات قبلی هم کم بوده اما چون آراء تقلبی زیادی به صندوق ها ریخته و محاسبه هم شد، میزان مشارکت مردم بالاتر تلقی شد.

وی اضافه کرد: در بعضی مناطق افغانستان مردم به دلایل مختلف نمی توانند رای بدهند، در برخی مناطق هم زنان نمی توانند رای بدهند و تا زمانی که ما به توسعه سیاسی برسیم این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد.

 

کلیدواژه