عقرب 06, 1398 12:42 Asia/Kabul

نبود نگرش دقیق در رابطه با انتخابات به عنوان یک روند ملی از دلایل اصلی مشکلات بوجود آمده در روند انتخابات و اعلام نتایج آن است

کارشناس سیاسی-فرهنگی افغان نبود نگرش دقیق در رابطه با انتخابات به عنوان یک روند ملی را از دلایل اصلی مشکلات بوجود آمده در روند انتخابات و اعلام نتایج آن دانست.

عبدالشکور اخلاقی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همانگونه که تصور می شد مشکلاتی بوجود آمد که یکی از مشکلات، در بخش مسایل فنی و ساز و کارهای روند انتخابات بود و دیگری نبود نگرش واقعی و درست نسبت به انتخابات به عنوان یک روند ملی.

وی افزود: در افغانستان هنوز نگرش دقیق و درست در رابطه با بحث انتخابات وجود ندارد و این مساله سبب شده که زمینه های تقلب، سهل انگاری و اشتباه بوجود آید و تا زمانی که نسبت به مسایل مختلف کشور از جمله انتخابات نگرش درست وجود نداشته باشد این مشکلات همچنان وجود خواهد داشت. مشکلات فنی بوجود آمده در روند انتخابات هم تابع همین نگرش نادرست است زیرا برخی از تیم های انتخاباتی می خواستند نتایج را به نفع خود تغییر بدهند.

این کارشناس سیاسی با اشاره به طولانی شدن زمان اعلام نتایج ابتدایی انتخابات هم گفت: هیچ گونه توجیهی برای این مساله وجود ندارد، تعداد واجدان شرایط رای دهی بیش از 9 میلیون نفر بود اما تعداد کسانی که در انتخابات شرکت کردند حدود دو میلیون نفر بود و اکنون که یک ماه گذشته، هنوز نتایج ابتدایی اعلام نشده است.

اخلاقی اظهار کرد: هیچ توجیهی ندارد که اعلام نتایج یک مساله ملی تا این حد طولانی شود و این نشان دهنده آن است که عده ای می خواهند نتایج این روند ملی را تغییر دهند.

وی با اشاره به تاکید طرف های مختلف بر شفافیت روند انتخابات و اینکه شفافیت نباید قربانی سرعت در اعلام نتایج انتخابات شود، عنوان کرد: این ها حرف های درستی است اما باید پرسید که مکانیزم شفافیت چیست و مشکلات فنی بوجود آمده از کجا ناشی می شود، مشکل اینجاست که هر کس تعریف خاص خود را از شفافیت دارد.

اخلاقی تصریح کرد: اعلام می شود که صدها دستگاه بایومتریک و یا حافظه های این دستگاه ها مفقود شده است. چرا باید مفقود شوند؟ این نشاندهنده آن است که مدیریت سالم وجود نداشته و دلیل آن هم نگاه غیرمسوولانه و غیر ملی نسبت به این روند است.

وی در رابطه با مفقود شدن دستگاه های بایومتریک یا حافظه های این دستگاه ها مسوولان کمیسیون انتخابات را مسوول دانست و گفت: آن ها باید بصورت سلسله مراتب مسوولان اجرایی در این زمینه را بازخواست کنند و به مردم پاسخ دهند.

 

کلیدواژه