قوس 27, 1398 11:14 Asia/Kabul
  • گزافه گویی جدید دومینیک راب: گام‌های برجامی ایران، آینده توافق هسته ای را به خطر انداخته است

وزیر خارجه بریتانیا سه شنبه شب در توییتر بدون اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بدعهدی های اروپایی ها در قبال این توافق بین المللی ادعا کرد، گام‌های ایران درخصوص کاهش تعهداتش در چارچوب برجام، آینده این توافق را به خطر انداخته و بایستی سریعاً مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، "دومینیک راب" کاهش تعهدات برجامی ایران را نگران‌کننده توصیف کرد و مدعی شد، بریتانیا، آلمان و فرانسه به برجام متعهد هستند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا ازبرجام (8 می 2018) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

ایران می 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق معلق می‌کند.

ایران تاکنون در 4 گام از تعهدات برجامی‌اش کاسته است.

ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تصریح کرده است، این اقدامات در صورتی که شرکای برجام، گام‌های لازم را برای ایفای تعهدات خود بردارند به سرعت قابل بازگشت هستند.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

کلیدواژه