جدی 30, 1398 10:04 Asia/Kabul
  • ادعای مکرون و جانسون مبنی بر پایبندی به توافق هسته ای ایران

سران فرانسه و بریتانیا بدون اشاره به کارشکنی ها و بدعهدی های تروئیکای اروپایی، بر تعهد خود برای حفظ برجام تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز،  "امانوئل مکرون" رئیس جمهوری  فرانسه و "بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا  روز یکشنبه  در برلین اعلام کردند؛ این توافق نیازمند مشخص کردن یک چارچوب طولانی مدت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

مکرون و جانسون، همچنین درباره «اهمیت تنش‌زدایی و همکاری با شرکای بین‌المللی با هدف یافتن راه حل سیاسی برای تنش‌های موجود» توافق کردند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه و بریتانیا)، 14 ژانویه/24جدی، با پیروی از آمریکا با بهانه کردن اقدام قانونی و متقابل ایران برای کاهش گام به گام تعهدات برجامی خود، مکانیسم حل اختلاف این توافق را فعال کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در نماز جمعه پرشکوه و به‌ یاد ماندنی تهران با بیان این که اروپایی ها به معنای حقیقی کلمه، حقیر و پادوی آمریکا هستند، تصریح کردند: «اروپایی ها در خیال به زانو درآوردن ملت ایران به سر می‌برند که البته ارباب و بزرگترِ آنها یعنی آمریکا هم قادر به این کار نشد.»

ایشان مذاکره اروپایی‌ها را نیز آمیخته به دغل و فریبکاری دانستند و گفتند: «آن جنتلمن‌هایی که پشت میز مذاکره هستند، در حقیقت تروریست های فرودگاه بغداد هستند که لباس عوض کرده اند.»

کلیدواژه