دلو 12, 1398 12:04 Asia/Kabul

بریتانیا جمعه شب پس از 47 سال عضویت در اتحادیه اروپا به طور رسمی از این اتحادیه خارج شد.

به گزارش ایرنا، ساعت 23:00 روزجمعه (به وقت لندن) سی‌ ویکم ژانویه(11دلو)، بریتانیا پس از سه سال مجادله، اختلاف و مذاکره سرانجام به حضور خود در اتحادیه اروپا پایان داد.

"بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا در پیامی به مناسبت این رویداد تاریخی، وعده آغاز فصل جدیدی را داد و به "طلوع دورانی تازه" خوش‌آمد گفت.

هم زمان پرچم بریتانیا از مقر اتحادیه اروپا و تعدادی دیگری از ساختمان‌های متعلق به این نهاد در بروکسل طی مراسمی برداشته و با پرچم اتحادیه جایگزین شد.

توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پس از سه سال بن بست و کشمکش چهارشنبه 22 ژانویه (2دلو) از سد پارلمان بریتانیا عبور کرد. روز پنجشنبه 23 ژانویه (3دلو) نیز ملکه بریتانیا با امضای آن، برگزیت را رسما به قانون تبدیل کرد.

این توافق سپس به امضای "اورزولا فون درلاین" Ursula von der Leyen رئیس کمیسیون اروپا و "شارل میشل" Charles Michel رئیس شورای اروپا رسید و یک نسخه آن به لندن ارسال شد.

نخست‌ وزیر بریتانیا جمعه 24 ژانویه (4دلو) توافق نهایی برگزیت را که پیشتر به امضای مقامات اتحادیه اروپا رسیده بود، امضا کرد.

پارلمان اروپا هم روز چهارشنبه به توافق برگزیت رأی مثبت داد.

طبق توافقی که میان "بوریس جانسون"، نخست‌وزیر بریتانیا و سران اتحادیه اروپا حاصل شده، از ابتدای ماه فوریه لغایت پایان دسامبر 2020 طرفین وارد "دوره گذار" خواهند شد.

در این دوره بریتانیا همچنان عضو بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند.

قرار است که در این فاصله معاهدات تجاری جدید با اتحادیه اروپا امضا شود. از سوی دیگر این قانون هرگونه افزایش دوره گذار فراتر از پایان سال 2020 را ممنوع می کند.

مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی)، ژوئن 2016 با شرکت در یک همه پرسی به خروج این کشور از اتحایه اروپا رای دادند.

تگ

کامنت