دلو 16, 1398 16:34 Asia/Kabul
  • حمایت

رئیس ‌جمهور روسیه ضمن تاکید بر تلاش مسکو برای تقویت همکاری با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم خاطر نشان کرد، برجام برای ثبات منطقه و جهان بسیار اهمیت دارد.

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه در مراسم تقدیم استوارنامه‌های سفرای چندین کشور خارجی از جمله ایران ضمن تاکید بر همکاری مسکو و تهران در مقابله با تروریسم گفت: «ما به دنبال همکاری با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم بین‌المللی هستیم. ما قصد داریم گام‌هایی را در چارچوب فرایند (مذاکرات) آستانه برای تسهیل راه‌حلی در سوریه برداریم.»

این مقام عالی رتبه روس در ادامه متعهد شد که کشورش به تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای ایران ادامه دهد. وی ضمن تأکید بر لزوم حفظ برجام گفت: «روسیه به تلاش‌ها برای حفظ برجام ادامه می‌دهد. ما این توافق بین‌المللی را برای ثبات منطقه و جهان بسیار مهم می‌دانیم».

آمریکا مه 2018 به طور رسمی از برجام خارج شد و تحریم‌های ضدایرانی را بازگرداند. اعضای اروپایی این توافق به رغم مخالفت سیاسی و دیپلماتیک با اقدام ترامپ، اقدام موثری در اجرای تعهدات خود برای حفظ منافع ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا انجام ندادند.

جمهوری اسلامی ایران نیز مه 2019 پس از یک سال تحمل عهد شکنی آمریکا و بدعهدی طرف های اروپایی در اجرای تعهدات خود در برجام، کاهش گام به گام تعهدات برجامی را آغاز کرد.

تهران درعین حال اعلام کرده است که به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه می دهد و در صورت رفع تحریم‌ها و پای بندی کامل طرف مقابل به برجام اجرای تعهدات هسته‌ای را از سر می‌گیرد.

کلیدواژه