حوت 03, 1398 09:56 Asia/Kabul
  • استقبال آمریکا از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF

وزارت خارجه آمریکا از اقدام کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF "اف‌ای‌تی‌اف" در قرار دادن نام ایران در فهرست سیاه استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، "مورگان اورتاگوس" Morgan Ortagus سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه شب گفت: آمریکا اقدام FATF "اف‌ای‌تی‌اف" در قرار دادن نام ایران در فهرست سیاه را تحسین می کند.

"اورتاگوس" مدعی شد، کارگروه ویژه اقدام مالی این اقدام را  به منظور «حراست از نظام اقتصادی بین المللی» در مقابل آنچه وی «اقدامات اقتصادی سهل انگارانه ایران» نامید، انجام داده است.

کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF "اف‌ای‌تی‌اف" روز جمعه ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر جمعه قرار گرفتن جمهوری اسلامی در لیست سیاه FATF را سیاسی کاری توصیف کرد و گفت: انگ پولشویی و تامین مالی تروریسم هرگز به جمهوری اسلامی ایران نمی‌چسبد.

"سید عباس موسوی" با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از دوسال است که همه قوانین و مقررات مربوط به پولشویی و تأمین مالی تروریسم را اجرا کرده است، تصریح کرد، عربستان به عنوان بانک مرکزی تروریسم و رژیم صهیونیستی به عنوان یک  دولت تروریست، بیشترین حمایت‌ها را از گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی سراسر جهان انجام می‌دهند، اما ایران را که بیشترین همکاری را در این زمینه‌ها دارد و از شفافیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، به فهرست سیاه می‌برند.

"محمد جواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشتر خاطرنشان کرده بود، 3 رژیم حامی تروریسم یعنی آمریکا، عربستان و اسرائیل به دنبال فرستادن ایران به فهرست سیاه "اف‌ای‌تی‌اف" هستند.

گروه ویژه اقدام مالی در سال 1989 تاسیس  شد و مأموریت خود را مقابله با پولشویی اعلام کرد.

در سال 2001 و بعد از حادثه 11 سپتامبر، با فشار آمریکا آنچه «تأمین مالی تروریسم» خوانده شد در دستور کار فعالیت‌های FATF قرار گرفت.

آمریکا از سال 2001 به بعد FATF را ابزار مناسبی برای اعمال هر چه موثر تحریم‌ها علیه کشورهای ناهمسو با سیاست‌های واشنگتن می‌داند.

 

کلیدواژه