حمل 11, 1399 14:57 Asia/Kabul
  • کرونا به سیاستمداران جهان نزدیک‌تر شد؛ چرا مقامات کشورها کرونا می‌گیرند؟

بالاترین مقام سیاسی جهان که تا کنونبه کرونا مبتلا شده نخست وزیر انگلیس است که دو روز پیش نتیجه آزمایش او مثبت اعلام شد. به جز او، شاهزاده چارلز، ولیعهد و ماتیو هانوک، وزیر بهداشت این کشور نیز به کرونا دچار شده‌اند.

با بالا رفتن آمار تلفات کرونا در جهان، روز به روز شمار بیشتری از سیاستمداران اعم از وزیران، نمایندگان و مقام‌های عالی کشورها نیز به این بیماری دچار می‌شوند.

پاتریک دووجیان، رئیس شورای شهرستان او دو سن و وزیر پیشین فرانسه روز یکشنبه بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در پاریس در گذشت، آخرین نمونه از سیاستمداران سرشناس قربانی کرونا در جهان است. تنها دو روز پیش از مرگ او، شهرداران دو شهر کوچک فرانسه نیز بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند.

میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد برکسیت و فرانک ریستر، وزیر فرهنگ فرانسه به همراه دو معاون وزیر دیگر از جمله مقام‌های فرانسوی هستند که به کرونا مبتلا شده‌اند. روزنامه لوپاریزین فرانسه با ذکر نام ۱۸ تن از نمایندگان کرونایی مجلس ملی این کشور یادآوری کرده که نسبت به مجموع ۵۷۷ نماینده مجلس، تا کنون بیش از ۳ درصد نمایندگان کرونا گرفته‌اند.

اما بالاترین مقام سیاسی جهان که تا کنون به کرونا مبتلا شده بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس است که دو روز پیش نتیجه آزمایش او مثبت اعلام شد. به جز او، شاهزاده چارلز، ولیعهد و ماتیو هانوک، وزیر بهداشت این کشور نیز به کرونا دچار شده‌اند.

آلبرت، شاهزاده موناکو و نیز همسر ۵۵ ساله نخست وزیر اسپانیا نیز از جمله سیاستمداران و نزدیکان سیاستمداران مبتلا به ویروس کرونا در اروپا هستند.

سیاستمداران غیر اروپایی

آمار ابتلای سیاستمداران به کرونا در خارج از اروپا نیز کم نیست. از ابتدای شیوع کرونا در چین و سایر کشورها، چند مقام‌ میانی در چین به این بیماری مبتلا شدند.

در آفریقا مهم‌ترین افراد سیاسی که به کرونا مبتلا شده‌اند، رئیس دفتر رئیس جمهوری نیجریه و نیز ۷ تن از وزیران کابینه بورکینافاسو هستند. در قاره آمریکا نیز تا کنون همسر جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و نیز وابسته مطبوعاتی دفتر رئیس جمهوری برزیل به کرونا مبتلا شده‌اند.

در ایران نیز شمار مسئولان سیاسی ایران که بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند اکنون از ۱۰ نفر گذشته است.

چرا سیاستمداران کرونا می‌گیرند؟

به نظر می‌رسد که با وجود پیش‌بینی‌های نگران‌کننده در ابتدای شیوع کرونا، هنوز شرایط تا این حد برای خود سیاستمداران جدی نشده بود یا این که نمی‌خواستند آن را جدی جلوه دهند. رهبران برخی کشورها از جمله آمریکا و انگلیس آشکارا از جدی نبودن خطر کرونا سخن می‌گفتند و بی‌محابا در مجامع عمومی ظاهر می‌شدند و حتی در مقابل دوربین ها با افراد مختلف دست می داند.

به هر روی سیاستمداران هم به مانند مردم عادی در معرض خطر ابتلای به کرونا هستند. آنها اگر چه به اندازه پرسنل درمانی و بیمارستانی به طور مستقیم با این ویروس سر و کار ندارند، اما به نظر می‌رسد با حادتر شدن بحران، ویروس به رهبران مقامات نیز نزدیک شده است.

 

کلیدواژه