حمل 22, 1399 11:13 Asia/Kabul
  • هشدار گوترش درباره احتمال حمله بیولوژیک در بحبوحه همه‌گیری کرونا

دبیرکل سازمان ملل متحد درباره احتمال وقوع حمله بیولوژیک در بحبوحه همه‌ گیری جهانی ویروس کرونا هشدار داد.

به گزارش ایرنا، «آنتونیو گوترش» عصر پنج شنبه در نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت تله کنفرانس ویدئویی برگزار شد، همه‌ گیری ویروس کرونا را تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی دانست. 

گوترش گفت: ضعف‌ها و آسیب های ناشی از این بیماری همه‌گیر، پنجره‌ای را برای وقوع حمله بیو تروریستی فراهم می کند و در حالی که توجه اکثر دولت‌ها به همه‌گیری کرونا معطوف است، گروه‌های تروریستی ممکن است دریچه‌ فرصتی برای حمله بیابند.

گوترش افزود: همه گیری جهانی ویروس کرونا به طور بالقوه به افزایش ناآرامی‌ های اجتماعی و خشونت منجر می‌ شود و توانایی های ما را به شدت تضعیف می‌ کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد: این بیماری می تواند بحران اقتصادی مهمی را به خصوص در جوامع شکننده، کمتر توسعه یافته در حال گذار ایجاد کند.

گوترش درباره توقف بسیاری از فرایندهای صلح به دلیل واکنش جهانی به کرونا و تشدید مشکلات مختلف حقوق بشری به دلیل گسترش این ویروس ابراز نگرانی کرد. 

گونه جدید ویروس کرونا با نام "کووید- 19" ، دسامبر 2019 در شهر "ووهان" Wuhan استان "هوبئی" در شرق چین مشاهده شد و اکنون تقریبا به همه بیش از 205 کشور جهان سرایت کرده است.

تاکنون بیش یک میلیون و 604 هزار نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده‌ و از این تعداد بیش از 95 هزار و 700 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

تگ

کامنت