ثور 06, 1399 12:16 Asia/Kabul
  • روسیه: کمک به سایر کشور در مبارزه با بیماری کرونا نباید سیاسی شود

معاون وزیر خارجه روسیه با تأکید مجدد بر لزوم لغو تحریم‌ها در شرایط بحران کنونی همه گیری بیماری کرونا در جهان گفت: در ارائه کمکهای بین‌المللی به کشورها نباید سیاسی عمل کرد.

"سرگئی ورشینین" معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که وزارت خارجه از جامعه جهانی خواست که مسئله ارائه کمک های بین المللی به کشورهای فاقد سیستم مراقبتهای بهداشتی پیشرفته در زمینه همه گیری ویروس کرونا ، نباید سیاسی باشد.

این دیپلمات گفت: «بحران کنونی به ویژه برای آسیب پذیرترین کشورهایی که سیستم بهداشتی و درمانی پیشرفته ای ندارند ، خطرناک است. جامعه جهانی باید برای ارائه کمکهای لازم به چنین کشورهایی - با روحیه همبستگی و بدون هیچ گونه برخورد سیاسی با این مسئله – اقدام کند.»

به گفته وی ، علاوه بر این در شرایط گسترش سریع این عفونت ، مسئله رفع محدودیت های یک جانبه مطرح می شود ، از جمله برای اینکه کشورهایی که  با چنین محدودیت هایی مواجه هستند، بتوانند  تجهیزات پزشکی لازم برای مبارزه با بیماری کرونا را تهیه کنند.

ورشنین همچنین در پاسخ به سؤال دیگری توضیح داد: «موضوع برگزاری نشست سران کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل همچنان در حال بررسی است. ما با همتایان خود در پنج کشور همکاری می کنیم تا درباره برنامه ، زمان و مکان این نشست به توافق برسیم. البته این روند با توجه به همه گیری بیماری کرونا در جهان تا حدودی پیچیده شده است.»

این مقام وزارت خارجه افزود: «لزوم تشکیل چنین نشست سرانی به دلیل تخریب مداوم اصول اساسی روابط بین الملل، از جمله از بین رفتن چارچوب حقوق بین المللی در زمینه ثبات راهبردی در جهان، ضروری است.»

وی یادآور شد: «ما گفتگو در چنین سطحی و در چنین شکلی را بسیار لازم می دانیم تا بتوانیم بر اختلافات به‌وجود آمده فایق آمده ، از شر عواقب منفی اقدامات گذشته خلاص شد و درباره راهکارهای قابل قبول برای حل و فصل مشکلات کنونی به توافق دست یافت.»

پیش از این "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر خارجه روسیه با تاکید بر لزوم برگزاری نشست رهبران "پنج قدرت هسته‌ای" جهان، یادآور شده بود که در این نشست نه تنها درباره مبارزه با بیماری کرونا ، بلکه در خصوص موضوعات مهم دیگر بین المللی نیز گفتگو خواهند کرد.

به گفته وی، دستور کار این نشست که بسیار گسترده است، هنوز در مراحل اولیه توافق قرار داشته و نهایی نشده و به محض اینکه شرایط همه گیری بیماری کرونا اجازه دهد، این موضوع در اولویت قرار خواهد گرفت.

کلیدواژه