جوزا 24, 1399 11:41 Asia/Kabul
  •  تحولات افغانستان و ویروس کرونا محور گفتگوی وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا

وزیران امور خارجه تاجیکستان، قزاقستان،‌ قرقیزستان، ازبکستان و ترکمنستان در ویدئو کنفرانسی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی بخصوص افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

طرفین در این ویدئو کنفرانس که روز جمعه برگزار شد، درباره تاثیر شیوع کرونا، اوضاع جهانی وهمچنین تلاش‌های مشترک برای برخورد با چالش‌های نوظهور تبادل نظر کردند.

همچنین، در این ویدئو کنفرانس در ارتباط با تحولات افغانستان نیز تاکید شد: برای تضمین صلح و ثبات و تقویت اوضاع امنیتی در آن کشور، اجرای پروژه‌های بزرگ اقتصادی و حمل‌ونقل منطقه‌ای حائز اهمیت است.

"سراج‌الدین مهرالدین" وزیرخارجه تاجیکستان در این کنفرانس ویدئویی، توضیحاتی درباره اقدامات دولت این کشور برای برخورد با شیوع کرونا و کاهش تاثیرات این مساله بر اقتصاد ارائه داد و براهمیت اجرای برنامه‌های مشترک در واکنش به بحران کنونی و بر بسیج منابع بیشتر برای از میان برداشتن پیامدهای شیوع این ویروس درمنطقه تاکید کرد.

"جوزپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم درباره نقش راهبرد جدید این اتحادیه برای منطقه آسیای مرکزی و برنامه سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ ، برای تقویت روابط دوجانبه دیدگاه های خود را بیان کرد.

 

کلیدواژه