سرطان 13, 1399 11:04 Asia/Kabul
  • تلاش جدید آمریکا برای جلوگیری از انتقال سوخت ایران به ونزوئلا

آمریکا بعد از ناکامی اخیرش در جلوگیری از ورود نفت کش های ایرانی به ونزوئلا، تلاش تازه‌‌ای را برای ممانعت از تجارت قانونی این دو کشور آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد، شماری از دادستان‌های فدرال آمریکا روز پنجشنبه با تنظیم شکوائیه‌ای خواستار مصادره محموله سوخت چهار نفت‌کش ایران که در حال حرکت به سمت ونزوئلا هستند شده‌اند.

این دادستان ها در این شکوائیه با اتهام زنی به جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا مدعی شدند، در حال حاضر 4 فروند نفتکش ایرانی عازم ونزوئلا هستند که مجموعاً بالغ بر 1.1 میلیون بشکه بنزین با خود حمل می‌کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه 24 ژوئن/ در بیانیه ای ضمن تاکید بر تلاش واشنگتن در ممانعت از حمایت ایران از ونزوئلا، پنج ناخدای نفتکش‌های دخیل در انتقال بنزین ایران به ونزوئلا را در فهرست تحریم های آمریکا قرار داد.

ایران  اخیرا در راستای حمایت از دولت و ملت ونزوئلا که تحت محاصره اقتصادی واشنگتن قرار دارند، 5 نفتکش که مجموعا حامل حدود 1.5 میلیون بشکه بنزین بودند به این کشور ارسال کرد.

ایران این پنج نفتکش حامل بنزین را با وجود تهدیدات آمریکا به ونزوئلا فرستاد تا به کمبود بنزین در این کشور آمریکای جنوبی پایان دهد.

"نیکلاس مادورو" رئیس جمهور ونزوئلا پس از این اقدام ایران در توییتر از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت ونزوئلا قدردانی کرد و گفت: ونزوئلا تنها نیست و دوستان شجاعی دارد که در کنارش ایستاده‌اند.

"مادورو" افزود: "در جایی که کشورهای امپریالیستی میخواهند با زور احکام خود را تحمیل کنند، فقط برادری میتواند مردمان آزاد را نجات دهد."

ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی آمریکا هستند، تأکید کرده‌اند، روابط تجاری خود را بدون توجه به فشارهای آمریکا حفظ خواهند کرد.

کلیدواژه