سرطان 23, 1399 11:02 Asia/Kabul
  • تلویزیون چین: برنامه جامع 25 ساله تامین کننده منافع ایران و چین

تلویزیون دولتی چین اعلام کرد، برنامه همکاریهای 25 ساله مشترک راهبردی ایران و چین، منافع تهران و پکن را تامین می‌کند.

به گزارش ایرنا، تلویزیون دولتی چین «سی.سی.تی.وی» روز دوشنبه با تاکید بر اینکه برنامه جامع ۲۵ ساله همکاری های ایران و چین، «منافع دو کشور را تامین می کند و دستاوردهای فراوانی برای طرفین دارد» اعلام کرد، این برنامه چون طرح های سرمایه گذاری زیادی را شامل می شود می تواند برای تهران از لحاظ اقتصادی و مالی منافع فراوانی داشته باشد.

تلویزیون دولتی چین با یاداوری نیاز چین به منابع انرژی ایران و نیاز تهران به فناوری و سرمایه گذاری چین برای عبور از فشارهای آمریکا افزود: چین از طریق ایران به اروپا مرتبط شده و تجارت جهانی خود را گسترش می دهد و در مقابل ایران هم در توسعه میادین نفت و گاز از چین کمک می گیرد.

«شی گوانگ» استاد دانشگاه پکن هم در گفتگو با ایرنا در ارزیابی ها از برنامه جامع همکاریهای 25 ساله مشترک راهبردی ایران و چین گفت: اگر چه آمریکا با تحریم های غیرقانونی فشارهای زیادی بر مردم ایران وارد کرده و با مداخلات مکرر غیرمنطقی، اتهام هایی دروغین از جمله در مسایل مختلف از جمله هنگ کنگ و ویروس کرونا متوجه چین کرده است اما  تهران و پکن تسلیم فشارها، تحریم ها، مداخلات و اتهام زنی های کاخ سفید نشده اند.

شی گوانگ آینده روابط و همکاری های فرهنگی ایران و چین و را « روشن» خواند و افزود: امروز تهران و پکن بدون توجه به مخالفت ها و دشمنی ها با گسترش همکاری ها باید به تقویت روابط متقابل راهبردی، دیدارهای مقامات در سطوح بالا و حمایت از یکدیگر در محافل منطقه ای و جهانی اهتمام بیشتری داشته باشند.

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین براساس برنامه جامع همکاریهای 25 ساله، گسترش هر چه بیشتر روابط دو جانبه در سطح منطقه ای و بین المللی را پیگیری می کنند.

کلیدواژه