سنبله 10, 1399 08:00 Asia/Kabul
  • برگزاری مراسم عاشورای حسینی در شهرهای مختلف جهان

مراسم عزاداری عاشورای حسینی در بسیاری از شهرهای جهان با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

در شهر ژوهانسبورگ مراسم عزاداری عاشورای حسینی پیش از ظهر روز یکشنبه با حضور جمعی از ایرانیان مقیم و "مهدی آقاجعفری"، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی در مجموعه خانه ایران برگزار شد.

در شهر پکن نیز آیین عاشورای حسینی با حضور ده‌ها ایرانی در محل سفارت جمهوری اسلامی و کنسولگری‌های ایران در شهر‌های گوانجو و شانگ‌های چین برگزار شد.

مراسم عاشورای حسینی در کنسولگری ایران در استانبول ترکیه هم با حضور گسترده عاشقان امام حسین  (ع) برگزار شد.

هزاران تن از شیعیان ساکن مسکو، پایتخت روسیه نیز با حضور در مرکز اسلامی و هفت حسینیه و مسجد شیعیان ، با رعایت موازین بهداشتی، در غم شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت عزاداری و سینه زنی کردند. 

شیعیان و علاقمندان به اهل بیت علیهم السلام ظهر عاشورا در مرکز اسلامی برلین گرد هم آمده و در سوگ شهادت امام سوم شیعیان عزاداری کردند.

هزاران نفر از دلباختگان حضرت اباعبدالله الحسین در پاکستان نیز به خیابان ها آمده و عزاداری کردند. مراسم عزاداری عاشورای امسال در شهرهای بزرگ پاکستان مانند کراچی ، پیشاور ، لاهور ، راولپندی و کویته با حضور علمای اهل سنت و شیعه همراه با اقامه نماز جماعت ظهر شروع شد و در ادامه مسلمانان پاکستانی با برپایی هیات های سینه زنی ، نوحه خوانی و زنجیرزنی به ذکر مصیبت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) پرداختند. 

مراسم عزاداری عاشورا در شهرهای مختلف افغانستان از جمله کابل، نوازشریف، هرات و پایگاه ارتش این کشور نیز برگزار شد. 

شیعیان بحرین نیز در شب و روز عاشورا با رعایت پروتکل های بهداشتی در مناطق مختلف این کشور عزاداری کردند. 

در شهر «صور» لبنان  عزاداران حسینی با نصب پرچم بر خودروی خود به احیای روز عاشورا و عزاداری برای شهادت امام حسین (ع) پرداختند.

مراسم عزاداری روز عاشورا در بیش از 300 منطقه نیجریه برگزار شد و در برخی مناطق پلیس با عزاداران برخورد و چند تن را مجروح و بازداشت کرد. به دنبال یورش نظامیان نیجریه به عزاداران حسینی (ع) در شهر «کادونا» در شمال این کشور سه نفر به شهادت رسیده و شماری دیگر نیز زخمی شدند. 

در کشمیر نیز در حالی که عزاداران حسینی، به منظور پاسداشت نهضت امام حسین(ع) به خیابان ها آمده بودند، پلیس هند به عزاداران حسینی در محله "بمینا" در حومه "سرینگر"، پایتخت کشمیر تحت کنترل هند حمله و آنها را با گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک آور متفرق کرد.

کلیدواژه