عقرب 21, 1399 08:55 Asia/Kabul
  • شرایط حضور نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ اعلام شد
    شرایط حضور نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ اعلام شد

مسکو متن بیانیه مشترک «ولادیمیر پوتین»، «الهام علی اف» و «نیکول پاشینیان» روسای جمهوری روسیه و جمهوری آذربایجان و همچنین نخست وزیر ارمنستان برای شرایط حضور صلحبانان روسی در منظقه قره باغ را منتشر کرد.

به گزارش ایرنا، این بیانیه مشترک که عصر سه شنبه در وبسایت رسمی کرملین منتشر شده است، روشن می‌کند که نیروهای حافظ صلح قره باغ تنها برای نیروهای روسی پیش بینی شده است.

در این بیانیه آمده است که نیروهای حافظ صلح روسی برای مدت 5 سال در منطقه مستقر می‌شوند و در صورت لزوم برای دوره‌های پنج ساله بعدی به صورت خودکار تمدید می‌شوند.

سران سه کشور در این بیانیه اعلام کردند: "در امتداد خط حائل در قره باغ و خط دالان لاچین (متصل کننده قره باغ به ارمنستان)  یک گروه صلحبان فدراسیون روسیه به تعداد یکهزار و 960 نفر پرسنل نظامی با تعداد سلاح های کم، 90 دستگاه زره پوش، 380 واحد خودرو و تجهیزات ویژه مستقر می‌شود. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه بامداد سه شنبه در بیانیه‌ای گفت: براساس توافقنامه امضا شده بین سه طرف، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در مواضع خود متوقف و نیروی حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خط تماس در قره باغ و جمهوری ارمنستان مستقر می‌شود.

همچنین آوارگان و پناهندگان به خاک قره باغ و مناطق مجاور تحت کنترل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بر می‌گردند و تبادل اسرای جنگی، سایر افراد بازداشت شده و اجساد کشته شدگان انجام می‌شود.

درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از 27 سپتامبر/6میزان آغاز شده است و برغم این که با دخالت میانجیگران بین‌المللی سه بار توافق آتش بس میان طرفین حاصل شده، این درگیری‌ها بیش از یک ماه بود که همچنان با شدت ادامه داشت.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.

کلیدواژه