جدی 17, 1399 08:13 Asia/Kabul
  • غنی سازی ۲۰ درصدی ایران نقض معاهده NPT نیست
    غنی سازی ۲۰ درصدی ایران نقض معاهده NPT نیست

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ایران نقض پیمان عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای نیست.

به گزارش رادیودری، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای درخصوص اقدام ایران در غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم  اعلام کرد: غنی سازی ۲۰ درصدی از سوی ایران نتیجه تحریم‌های آمریکاست و این اقدام نقض پیمان عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای نیست.

دراین بیانیه پیشنهاد شده است: ایران آمادگی خود را اعلام کند تا پس از بازگشت احتمالی آمریکا به برجام واکنش مناسب را نشان دهد.

پیش از این، کمیسیون اروپا ضمن ابراز نگرانی شدید از غنی سازی اورانیوم ایران بدون توجه به بدعهدی طرف‌های برجام مدعی شده بود: اقدام ایران درخصوص غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی تاسف‌آور است، اما اروپا همچنان معتقد به حفظ توافق هسته‌ای ایران است.

مجلس شورای اسلامی ایران در چارچوب گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای و نامه حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به کشورهای اروپایی، در پاسخ به روند اقدامات خصمانه آمریکا ضد ایران و همراهی کشورهای اروپایی با آن، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به تصویب نهایی رساند. 

براساس ماده ۱ مصوب این طرح، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند و همچنین سازمان مذکور موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.

کلیدواژه