حوت 04, 1399 12:31 Asia/Kabul
  • بازگشت به توافق هسته‌ای ایران باید با اقدامات همزمان انجام شود
    بازگشت به توافق هسته‌ای ایران باید با اقدامات همزمان انجام شود

مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی گفت بازگشت به توافق هسته‌ای ایران باید با گام‌های همزمان واشنگتن و تهران انجام شود.

هانس بلیکس، مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره اظهار کرد: کاملا مشخص است که همه طرف‌های توافق هسته‌ای ایران می‌خواهند به آن بازگردند، ولی مشکل آن است که ایران می‌خواهد آمریکا گام اول را بردارد حال آن که آمریکا از ایران می‌خواهد قبل از لغو تحریم ها، به تعهدات خود در این توافق بازگردد.

بلیکس افزود:  تخلف اصلی را آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای مرتکب شده  و برای برقراری ثبات در منطقه، باید به توافق هسته‌ای که تحت نظر شورای امنیت سازمان ملل به دست آمده است بازگشت.

دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن ضمن اذعان به شکست ‌های سیاست‌ دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق این کشور در قبال ایران مدعی است قصد دارد با توجه به آنکه خروج یکجانبه از برجام به انزوای بین‌المللی آمریکا منجر شده کشورش را به این توافق مورد تأیید شورای امنیت برگرداند اما  برنامه مشخصی در این خصوص ارائه نداده و مدام موضع زیاده‌خواهانه اتخاذ کرده است. 

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

کلیدواژه